Kryeministri i Etiopisë akuzon forcat e Tigray për masakër civile

Kryeministri i Etiopisë akuzon forcat e Tigray për masakër civile

Kryeministri i Etiopisë ka akuzuar forcat në rajonin verior Tigray për kryerjen e një masakre ndaj civilëve.

Abiy Ahmed tha se trupat federale etiopiane kishin “çliruar” pjesën perëndimore të Tigray në “një fitore për civilët e pafajshëm të Mai-Kadra që u masakruan brutalisht”.

Në një deklaratë të veçantë, Z. Abiy gjithashtu tha se “trupat e anëtarëve të ushtrisë, të cilët u qëlluan ndërsa duart dhe këmbët ishin të lidhura”, ishin gjetur.

Zyrtarët e Tigrayan mohojnë mizoritë.

Dëshmitarët fajësuan forcat besnike të Frontit Çlirimtar të Popullit Tigray (TPLF) për vrasjet e së hënës – raportuar së pari nga grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International.

Luftimet midis forcave qeveritare dhe TPLF shpërthyen javën e kaluar.

Marrja e informacionit është e vështirë, me linjat telefonike dhe internetin të prishur./Insajderi.com

BBC News