Kryeministri i Etiopisë: Asnjë dialog me udhëheqësit e Tirgay

Kryeministri i Etiopisë: Asnjë dialog me udhëheqësit e Tirgay

Kryeministri etiopian, Abiy Ahmed, ka përjashtuar përsëri dialogun me udhëheqësit e rajonit sfidues Tigray gjatë një takimi me tre të dërguar të posaçëm të Bashkimit Afrikan, transmeton Insajderi.

Abiy u tha të dërguarve duke u përpjekur t’i jepnin fund konfliktit vdekjeprurës midis trupave etiopiane dhe forcave të Tigray se ai është i gatshëm të flasë me përfaqësuesit “që veprojnë legalisht” në rajon, raportoi të premten agjencia e lajmeve Associated Press.

Takimi ndodhi, gjersa njerëzit vazhduan të largohen nga kryeqyteti Tigrayan, Makelle, nga frika e një sulmi të afërt pasi Abiy njoftoi të enjten “fazën përfundimtare” të ofensivës tre-javore.

Në një deklaratë të lëshuar pas takimit, zyra e Abiy tha se qeveria ishte e përkushtuar për “mbrojtjen dhe sigurinë e civilëve” në Tigray.

Nuk kishte asnjë fjalë të menjëhershme nga tre të dërguarit e AU: Ish Presidenti liberian, Ellen Johnson Sirleaf, ish presidenti i Mozambikut, Joaquim Chissano, dhe ish presidenti i Afrikës së Jugut, Kgalema Motlanthe.

Qeveria i kishte dhënë afat Frontit për Çlirimin e Popullit Tigray (TPLF), i cili drejton rajonin verior të Etiopisë, deri të mërkurën për të hedhur armët ose për t’u përballur me një sulm ndaj Mekelle, shtëpia e 500,000 njerëzve.

Qeveritë federale dhe rajonale e konsiderojnë njëra-tjetrën të paligjshme. Abiy akuzon udhëheqësit Tigrayan për fillimin e luftës duke sulmuar trupat federale në një bazë në Tigray tre javë më parë.

TPLF e ka përshkruar sulmin si një grevë paraprake. Zëdhënësi i AU, Ebba Kalondo nuk tha nëse të dërguarit e BE-së mund të takohen me udhëheqësit e TPLF, diçka që zyra e Abiy ka refuzuar.

Kryeministri vlerësoi “shqetësimin e të moshuarve” të të dërguarve të AU dhe u tha atyre dështimi i qeverisë së tij për të zbatuar sundimin e ligjit në Tigray do të “ushqejë një kulturë të mosndëshkimit me kosto shkatërruese për mbijetesën e vendit”, tha zyra e tij. /Insajderi.com