Kryeministri i Malajzisë urdhëron bllokim total mes rritjes së rasteve me COVID-19

Kryeministri i Malajzisë urdhëron bllokim total mes rritjes së rasteve me COVID-19

Kryeministri malajzian Muhyiddin Yassin ka njoftuar për një “bllokim total” në të gjithë vendin duke filluar në qershor pasi infeksionet e Coronavirusit në vend u rritën në nivele rekord, transmeton Insajderi.

Muhyiddin tha se bllokimi më i rreptë nga 1 deri në 14 qershor ishte për të gjitha fushat sociale dhe ekonomike dhe se vetëm shërbimet thelbësore dhe sektorët ekonomikë do të mbeten në veprim, të cilët do të renditen nga këshilli i sigurimit kombëtar, raporton Al Jazeera.

Zyrtarët besojnë se më shumë variante infektive kanë kontribuar në rritje, si dhe tubime në vendin me shumicë myslimane gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit dhe festës së Bajramit të Madh në fillim të këtij muaji.

“Me rritjen e fundit në rastet e përditshme që tregojnë një prirje drastike në rritje, kapaciteti spitalor në të gjithë vendin për të trajtuar pacientët me COVID-19 janë duke u kufizuar”, tha Muhyiddin në një deklaratë të premten.

Malajzia raportoi 8,290 raste të reja me Coronavirus të premten, ditën e katërt të saj të infeksioneve rekord, duke e çuar totalin e saj në 549,514. Numri i viktimave ditore gjithashtu ka arritur rekorde, me 63 në fillim të kësaj jave.

Ndërsa ishte e moderuar nga standardet globale, shpërthimi i saj është rritur me shpejtësi javët e fundit, dhe numri i pacientëve në kujdes intensiv dhe në ventilator kanë arritur rekorde të larta. /Insajderi.com