Kryeterroristi me 9 shpirtra – Kush ishte lideri i ISIS’it që Trump thotë se u vra

Kryeterroristi me 9 shpirtra – Kush ishte lideri i ISIS’it që Trump thotë se u vra

Vdekja e liderit të Shtetit Islamik Al Baghdadi ka shkaktuar një reagim nga shtetet dhe zyrtarët nga e gjithë bota. Vdekja e tij në operacionin ushtarak amerikan u konfirmua nga vetë presidenti i SHBA-së Donald Trump. Më para, shumë herë është thënë se e vra gjatë operacioneve luftarake, por al-Baghdad dilte përsëri se është gjallë.

Kush ishte me të vërtetë Al Baghdadi? Një predikues, nxitës dhe frymëzues i urrejtjes për disa nga veprimet më të shëmtuara dhe më të dhunshme të para ndonjëherë. Një i arratisur i pakapshëm i goditur nga dronët, vetëm një herë i parë në publik, shkruan CNN.

Al Baghdadi besohet të ketë lindur në qytetin irakian të Samarasë në 1971.

Ishte një nxënës i dobët dhe vizioni i tij i dëmtuar e pengoi atë të bashkohej me ushtrinë Irakiane, shkruan gazeta britanike Guardian.

Ai filloi si komandant i divizionit irakian Al-Kaeda dhe më pas u nda për të formuar Shtetin Islamik.

Në korrik 2014, menjëherë pasi ISIS njoftoi se kishte krijuar një Kalifat në Irak dhe Siri, Al Baghdadi mbajti një predikim nga një xhami në qytetin e kapur irakian të Mosulit.

Ishte hera e parë që ai u shfaq në publik pa maskë dhe e shpalli veten kalif: udhëheqës politik dhe fetar i bashkësisë globale myslimane.

Baghdadi është parë publikisht edhe në një rast tjetër, në një video të publikuar në prill të këtij viti.

Pse vdekja e tij është e rëndësishme?

Në mars, Shteti Islamik dorëzoi fortesën e tij të fundit territoriale në qytetin sirian të Bagiu.

Kjo goditje e fuqishme materiale, por edhe simbolike, e privoi grupin nga aftësia e tij për të kërkuar legjitimitet si një kalifat islamik i rivendosur.

Humbja ndezi një fjalim të ri publik nga Al Baghdadi pas pesë vjetësh në një video që u interpretua si një përpjekje për të konsoliduar udhëheqjen e tij, për shkak të mosmarrëveshjeve në radhët, dhe për të dëshmuar se grupi vazhdoi të ekzistonte pa territorin e tij.

Al Baghdadi ishte jo vetëm një drejtues operacional, por edhe një simbol i Shtetit Islamik, veçanërisht besimtarëve. Ai pretendoi se ishte nga i njëjti fis si profeti Muhamed.

Vdekja e tij është një tjetër goditje kundër legjitimitetit të pretenduar të Shtetit Islamik. Kjo lë më pak hapësirë për ISIS të pretendojë se është i ndryshëm nga grupet e tjera ekstremiste të dhunshme.

Ai u vra në një operacion të Shteteve të Bashkuara. Vdekja e tij u konfirmua nga Donald Trump, i cili tha se një test i ADN-së konfirmoi se ishte Al Baghdadi.

Përveç Al Baghdadit, dy gra u vranë që mbanin jelekë me eksplozivë, por nuk shpërthyen, si dhe tre fëmijë.