Kthehet Kupa e Italisë, kjo skuadër e ka fituar më së shumti këtë trofe

Kthehet Kupa e Italisë, kjo skuadër e ka fituar më së shumti këtë trofe

Italia ishte ndër shtetet më të prekura nga virusi Korona me rreth 34 mijë të vdekur, gjë që bllokoi gjitha sferat brenda shtetit, përfshirë edhe futbollin.

Zyrtarisht, loja në fushën e gjelbër kthehet të premten me ndeshjen derbi të Kupës, mes Juventus e Milan.

Pikërisht ekipi bardh e zi e ka fituar më së shumti trofeun e Coppa Italia, 13 herë në total.

Për çudi, ndryshe nga vetëm tre tituj të Serie A, në Kupë, Roma është në vendin dytë me 9 tituj të fituar.

Nga shtatë tituj kanë Inter dhe Lazio, ku këta të fundit janë kampion aktual.

Top pesë në listën e ekipeve italiane që kanë më së shumti tituj të Kupës së Italisë, mbyllet me Fiorentina që ka dalë gjashtë herë e para në këtë garë.

Insajderi.com