Kundërshtimi i grusht-shtetit në Burma, gruaja që u qëllua në kokë gjendet në situatë kritike

Kundërshtimi i grusht-shtetit në Burma, gruaja që u qëllua në kokë gjendet në situatë kritike

Një grua që u qëllua në kokë ndërsa protestonte kundër grushtit të shtetit ushtarak të Burma është në një gjendje kritike në një spital në kryeqytetin Nay Pyi Taw.

Ajo u lëndua në një protestë të Martën e cila pa policinë duke u përpjekur të shpërndante protestuesit duke përdorur top uji, plumba gome dhe plumba drejtpërdrejt.

Plaga ishte në përputhje me atë të municionit të gjallë, thonë grupet e të drejtave, raporton BBC.

Ka pasur raportime për dëmtime serioze pasi policia ka rritur përdorimin e tyre të forcës, por nuk ka viktima deri më tani.

Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në protesta në rrugë kundër grushtit të shtetit, i cili rrëzoi qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike Aung San Suu Kyi javën e kaluar, pavarësisht nga një ndalim i fundit për tubime të mëdha dhe një shtetrrethimi natën.

Demonstratat rifilluan të Mërkurën në mëngjes, për të pestën ditë me radhë, me një grup të madh të nëpunësve civilë që mblidheshin në Nay Pyi Taw për të protestuar. /Insajderi.com