Kur hani shalqi mos hidhni farat! Ja si mund t’i përdorni

Kur hani shalqi mos hidhni farat! Ja si mund t’i përdorni

Farat e shalqirit janë një nga varietetet më të dendura ushqyese të farave. Ato janë një burim i pasur i proteinave, vitaminave, acideve yndyrore omega 3 dhe omega 6, magnezit, zinkut, bakrit, kaliumit dhe më shumë. Kështu herën tjetër kur të hani shalqi, mos i hidhni farat në plehra, njofton Insajderi.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të thani disa fara shalqi dhe t’i piqni ato.

Janë shumë të mira për lëkurën

Farat e pjekura të shalqirit mund të jenë shumë të dobishme për lëkurën tuaj. Parandalon shpërthimin e akneve, hidraton lëkurën tuaj, parandalon zbehjen dhe parandalon shenjat e hershme të plakjes gjithashtu. Konsumimi i rregullt i këtyre farërave ruan elasticitetin e lëkurës dhe kjo është një nga arsyet pse farat e shalqirit duhet të konsumohen rregullisht. Aplikoni vajin e këtyre farave në fytyrën tuaj për të bllokuar poret tuaja, duke parandaluar kështu shpërthimin e akneve.

Janë po ashtu aq të mira për flokët tuaj

Proteina, hekuri, magnezi dhe bakri janë disa nga lëndët ushqyese më të rëndësishme për flokët tuaj. Aplikimi i tyre rregullisht në flokët tuaj mund të ketë mjaft përfitime për flokët tuaj, veçanërisht kur keni të bëni me rrallimin e flokëve dhe humbjen e flokëve. Ndërsa proteina ndikon në rritjen e flokëve, magnezi parandalon thyerjen e flokëve. Bakri rrit prodhimin e melaninës e cila i mban flokët tuaj të butë dhe të gjallë.

Rregullojnë sheqerin në gjak

Farat e shalqirit janë të lidhura me kontrollin më të mirë të sheqerit në gjak dhe uljen e rezistencës ndaj insulinës në trup. Kjo është mjaft thelbësore për shëndetin e pacientëve me diabet. Shqetësimi kryesor i pacientëve me diabet është kontrolli i niveleve të sheqerit në gjak dhe farat e shalqirit janë një mënyrë e shijshme dhe e shëndetshme për ta bërë këtë.

Nxisin nivelet e energjisë

Farat e shalqirit janë të larta në kalori. Por, nga vjen shumica e atyre kalorive? Rezulton se, shumica e kalorive që vijnë nga farat e shalqirit vijnë nga acide yndyrore të shëndetshme. Një filxhan fara shalqini i japin metabolizmit tuaj goditjen që i nevojitet dhe ushqen trupin tuaj edhe me lëndë ushqyese thelbësore. Sidoqoftë, ato akoma janë me kalori të mëdha dhe konsumimi i tepërt i tyre mund të shkaktojë shtim në peshë prandaj ki kujdes ndaj porcioneve të tua.

Parandalon osteoporozën

Osteoporoza është sëmundje e kockave të dobëta dhe densitet i ulët i kockave gjë që rrit rrezikun e frakturave. Duke ngrënë fara të thata të shalqirit rregullisht mund të parandaloni përkeqësimin e hershëm të eshtrave tuaja. Këto fara janë një burim i jashtëzakonshëm i magnezit me mbi 140% të kërkesës suaj ditore në vetëm një filxhan. Ato janë gjithashtu të pasura me bakër, mangan dhe kalium. Të gjitha këto lëndë ushqyese kontribuojnë në shëndetin e kockave, forcojnë kockat tuaja dhe përmirësojnë gjithashtu dendësinë e tyre minerale. /Insajderi.com