Kurti tregon nëse do të bëjë koalicion paszgjedhor me ndonjë parti

Kurti tregon nëse do të bëjë koalicion paszgjedhor me ndonjë parti

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se pas zgjedhjeve planifikojnë të lidhin koalicion për bashkëqeverisje me ndonjë nga partitë, përveç marrëveshjes së nënshkruar me iniciativën e Vjosa Osmanit, transmeton Insajderi.

Kurti në një takim virtual me zyrtarë të Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë ka thënë se dëshirojnë të fitojnë 50 për qind të ulëseve në Kuvendin e Kosovës.

“LVV do ta demokratizojë vendin, jemi duke kandiduar me iniciativën e Vjosa Osmanit, ushtrueses së detyrës së presidentes, në një listë të përbashkët zgjedhore. Ajo është shumë e njohur në Kosovë, ne jemi politikanët më të njohur në vend.

Ne kemi realizuar një koalicion me iniciativën e Osmanit para zgjedhjeve, dhe pas fitimit të tyre ne nuk planifikojmë të kemi ndonjë koalicion me dikë tjetër”, ka thënë ai.

Pretendenti për kryeministër është shprehur i bindur se Vetëvendosje do t’i sigurojë 60 ulëse në Kuvendin e Kosovës.

“Këtë herë do të jetë më ndryshe, ne jemi duke punuar. Unë mendoj se do të kemi 60 ulëse në Kuvend, do të jem kryeministri i ardhshëm, dhe me këtë rezultat nuk do të mund të rrëzohem nga opozita”, ka thënë Kurti./Insajderi.com