Kush është djali i ‘El Chapos’ për të cilin karteli i drogës ‘dogji’ qytetin

Kush është djali i ‘El Chapos’ për të cilin karteli i drogës ‘dogji’ qytetin

Ovidio Guzman Lopez është arrestuar ditën e sotme nga policia, por vetëm për pak kohë pasi banda e tij e ka liruar menjëherë.

Policia është detyruar që të liroje 28-vjeçari, pasi karteli i drogës i kishte vënë flakën qytetit dhe e kishin shumë të vështirë që të largoheshin pa viktima.

Kush është Ovidio Guzman Lopez?

Ovidio Guzman Lopez është djali i famëkeqit të drogës Joaquin Guzman, i cili njihet si “El Chapo”.

28-vjeçari është një nga katër fëmijët nga martesa e dytë e babait të tij.

Chapo kishte edhe0020dy gra të tjera dhe të paktën gjashtë fëmijë të tjerë, sipas raportimeve.

Ovidio është udhëheqësi i kartelit të fuqishëm Sinaloa. Ai dhe vëllai i tij i madh Ivan morën nën kontroll bandën e drogës pasi babai i tyre u kap dhe u ekstradua në SHBA në 2017.

Djemtë, të cilët njihen në vend si “Los Chapitos”, më parë mendohej se ishin në luftë me një nga themeluesit e organizatës, Ismel “El Mayo” Zambada i cili donte që ata të largoheshin nga organizata.

Sinaloa Cartel është e përfshirë në trafik ndërkombëtar droge, pastrim parash dhe bandë krimi e organizuar, e cila u krijua në fund të viteve 1980./tch/