Kush është Sarah Bahbah, artistja që portretizon përjetimin emocional të gjeneratës ‘millenials’

Kush është Sarah Bahbah, artistja që portretizon përjetimin emocional të gjeneratës ‘millenials’

Sarah Bahbah është një artiste vizuale australiane e njohur për fotografitë e saj kinematike, me ngjyra të ngopura, ku portretizohen gra të reja, ose aktorë zemërthyes si Dylan Sprouse dhe Noah Centineo. Ajo gjithashtu drejton Possy, një agjenci krijuese në Los Anxhelos, përmes së cilës drejtoi një video muzikore për Kygo, një D.J Norvegjez në rritje, dhe krijoi një fushatë reklamash për Kwlnen e Gucci’s Guilty.

 

“Arti im është lindur nga akti thellësisht sfidues dhe i shenjtë i dhënies së lejes vetes për të qenë e prekshme gjatë fatkeqësive,” tha ajo, “dhe duke lejuar që dhimbja nga trauma dhe përvoja ime të ekzistonte thjesht pa impulsin tim të kushtëzuar për të shtypur, shkëputur ose ikur”.

Në 2014, ndërsa ajo punonte në një agjenci të vogël reklamash në Melburn,  Bahbah publikoi ​​një projekt fotografik me 26 pjesë në Instagram të quajtur “Seks and Takeout”, i cili kap gratë e reja në momente të ndryshme të zhveshjes dhe duke u kënaqur me ushqim pa u përmbajtur . Ajo mori më shumë se 50,000 ndjekës të rinj mëngjesin tjetër dhe dhjetëra kërkesa për intervistë.

 

View this post on Instagram

 

Which one hits the most rn? 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 or 10? 🥺

A post shared by Sarah Bahbah سارة بحبح (@sarahbahbah) on

 

Muajin e kaluar, ajo lëshoi ​​”3eib”, një projekt në Instagram që përmban 31 foto dhe një video të saj duke recituar një poezi që ajo shkroi në lidhje me abuzimin seksual që pësoi si fëmijë. 3eib, e cila përshkruan turpin në arabisht, është puna e saj më e prekshme deri më tani. “Në punën time të mëparshme, unë zbulova traumën time, por u fsheha pas trupave të tjerë sepse nuk isha gati të ekspozohesha plotësisht ndaj standardeve të mia të korruptuara të bukurisë perëndimore dhe dhunës së turpit të stigmatizuar nga kultura ime arabe,” tha znj. Bahbah.

 

View this post on Instagram

 

You already gave the answers: – When you have no energy left to love yourself – When we sacrifice ourselves just because someone wants us to be different – When it starts to affect your mental health – When they take all but never give back – When their demons replace your own and you lose sight of your path – When you become the “fool” for love. Like no matter what you still love them and take them back. – When you no longer recognize the person you’ve become through loving another. – When you will do anything for them, while they won’t do anything for you. – When you chose silence over communicating your own needs – When they leave you questioning your worth – When it’s not returned equally. People love different but the distribution should be the same. – When you know it isn’t right but you’re too attached to the idea of them that you can’t walk away. – When you let them hurt you just to keep them with you a little longer. – When your relationship leaves you feeling like you’re difficult to love – The moment you compromise your values so you don’t seem difficult – When your cup is empty and you’re still trying to desperately pour from it – When you let them get your hopes up knowing they’ll let you down anyway. – When you find yourself rationalizing and defending their toxic behavior. (Feel free to add to the list in the comments) If by the end of this you thought of someone well ughhhh you know what you have to do.

A post shared by Sarah Bahbah سارة بحبح (@sarahbahbah) on

Bahbah është duke punuar në një pjesë të dytë të “Sex and Takeout”, këtë herë me tre gra me ngjyrë trans. Ajo gjithashtu planifikon të fillojë një kompani veshjesh të quajtur Lazy Cake, duke shfaqur rroba banje të qëndisura dhe thënie të marra nga nëntitujt e përdorur në serinë e saj të mëparshme të fotove, të tilla si “Vera është e vetmja që mund t’i besoj”. “Kur vishni këtë rroba banje, në thelb po i jepni vetes leje për të pushuar, për të qënë dembel, për të mos bërë asgjë absolutisht, ose për të ngrënë atë që dëshironi pa faj dhe turp,” tha ajo.

Si një grua palestineze e rritur në periferi të Perth, Australi, Bahbah luftonte me identitetin dhe vetë-shprehjen. Ajo iu drejtua artit si një mënyrë për të përpunuar përvojat e saj dhe për t’u shëruar. “Arti im është lindur nga akti thellësisht sfidues dhe i shenjtë i dhënies së lejes vetes për të qenë transparente emocionalisht,” tha ajo./Insajderi.com

Burimi: New York Times