Ky është djathi ‘më i rrezikshëm’ në botë

Ky është djathi ‘më i rrezikshëm’ në botë

Ishulli italian i Sardenjës ndodhet në mes të Detit Tirren. Rrethuar nga një vijë bregdetare 1,849 kilometrash plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra smeraldi, peizazhi i brendshëm i ishullit formohet nga kodra dhe male të padepërtueshme, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Dhe është brenda këtyre kthesave të mprehta që barinjtë prodhojnë “casu marzu”, një djathë të infektuar nga larva që, në vitin 2009, Rekordi Botëror Guinness shpalli djathin më të rrezikshëm në botë.

Insektet, Piophila casei, vendosin vezët e tyre në të çara që formohen në djathë. Larvat çelin, duke e bërë rrugën e tyre përmes djathir, duke tretur proteinave në proces, dhe transformojnë produktin në një djathë të butë dhe kremoz.

Pastaj çarjet e djathit hapin pjesën e sipërme – e cila është pothuajse e paprekur nga krimbat – për të nxjerrë një lugë delikatesë kremoze.

Disa banorë vendas rrotullojnë djathin përmes një centrifuge për të bashkuar larvat me djathin. Të tjerët e pëlqejnë ashtu.

Disa thonë se është një afrodiziak. Të tjerë thonë se mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e njeriut pasi krimbat mund të mbijetojnë nga pickimi dhe të krijojnë miaza – mikro-shpime në zorrë – por deri më tani, asnjë rast i tillë nuk ka qenë i lidhur me casu marzu.

Djathi është i ndaluar nga shitja komerciale, por sardinasit e kanë ngrënë atë, për shekuj me radhë. /Insajderi.com