Ky vend ka vetëm rreth 500 mjekë për 9 milionë njerëz – tani po përballet me një shpërthim të COVID-19

Ky vend ka vetëm rreth 500 mjekë për 9 milionë njerëz – tani po përballet me një shpërthim të COVID-19

Spitalet rreth vendit të ishullit të Paqësorit, Papua Guinea e Re (PNG) janë aq të mbingarkuar sa po u mbyllin dyert pacientëve, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

“Kjo është shumë e frikshme, të dish se nuk ke ndonjë objekt mjekësor të hapur, ose shumë të kufizuar dhe nuk mund t’i përdorësh lehtë për shkak të kufizimit”, thotë Reva-Lou Reva, ndihmës drejtori i vendit programin e mbështetjes së PNG-së. “Nuk mund ta shpjegoj se sa e vështirë është”.

Deri kohët e fundit, PNG kishte arritur kryesisht të parandalonte një shpërthim të madh të Coronavirusit. Në fund të shkurtit, vendi kishte raportuar vetëm 1,275 raste, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Por gjatë muajit të kaluar, rastet janë trefishuar. PNG tani ka raportuar të paktën 4,660 raste Covid-19 dhe 39 vdekje të lidhura, përfshirë atë të deputetit Richard Mendani, i cili vdiq në moshën 53 vjeçare në fillim të këtij muaji, sipas një raporti të Radio Zelandës së Re.

Të premten, vendi raportoi 560 infeksione të reja – më të lartat për një ditë të vetme – me kryeministrin James Marape që deklaroi se ka “transmetim të shfrenuar të komunitetit”.

Ndërsa këto shifra mund të mos duken të larta krahasuar me vendet e tjera, ato paraqesin një çështje problematike në PNG, ku qeveria thotë se ka vetëm rreth 500 mjekë për një popullsi të vlerësuar prej 9 milionë njerëz.

Në kohën më të mirë, sistemi shëndetësor i vendit është i brishtë – tani OJQ-të po paralajmërojnë se mund të jetë në “prag të kolapsit”. /Insajderi.com