Lajçak thotë se takimi i së hënës mes Hotit e Vuçiq u anulua për shkak të pandemisë

Lajçak thotë se takimi i së hënës mes Hotit e Vuçiq u anulua për shkak të pandemisë

I Dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është deklaruar rreth shtyerjes së takimit midis palës kosovare dhe asaj serbe në Bruksel, që është planifikuar të mbahet të hënën, njofton Insajderi.

Lajçak përmes një postimi në Twitter, ka thënë se arsyeja e mosmbajtjes së këtij takimi më 28 shtator është kujdesi ndaj pandemisë.

“Shkaku i kujdesit lidhur me COVID-19, takimi në kuadër të dialogut, i caktuar për të hënën, do të shtyhet”, Lajçak.

Sa i përket Asociacionit, emisari evropian kishte deklaruar se gjatë këtij takimi çështja e Asociacionit nuk ishte në rend dite. Sipas tij, asnjëra palë nuk është e gatshme të diskutojë rreth kësaj çështjeje.

“Mirëpo kjo gjë duhet të adresohet në kuadër të marrëveshjes gjithëpërfshirëse, siç është arritur pajtueshmëri gjatë takimit të liderëve”, ka thënë Lajçak. Edhe zyrtarë të tjerë të Bashkimit Evropian kanë mohuar të ketë krizë në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. /Insajderi.com