“LDK ka një plan të qartë për t’a bërë Mustafën president”

“LDK ka një plan të qartë për t’a bërë Mustafën president”

Analisti politik kosovar, Faton Abdullahu, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës, ka një plan të qartë dhe ka filluar ta jetësojë, për t’a bërë Isa Mustafën president të Kosovës.

“LDK-ja nuk po e fsheh që po e do kandidatin e vet për kryetar shteti. Do të bëjë marrëveshje më kë të mundet. Ka një element të rëndësishëm në këtë aspekt, i cili është fakti që LDK dhe Mustafa po e paraqesin PDK-në, si forcë politike që është në opozitë, por e cila mezi po pret që të hyjë në pushtet”, tha fillimisht Abdullahu, në televizionin Klan Kosova, transmeton Insajderi.

Ai, mendon se kjo strategji e LDK-së, për t’a faktorizuar PDK-në, është me qëllim të “planit” për ta neutralizuar AAK-në.

“Për ta amortizuar kërkesën e AAK-së, që të bëhet president Haradinaj, për ta bërë këtë LDK po i thotë tërthorazi AAK-së, që ju mund të insistoni, ne s’ju përkrahim dhe nëse largoheni nga qeveria nuk prishet; ngase është dikush tjetër që mezi pret të vijë në pushtet dhe të marrë pushtetin”, është shprehur ai./Insajderi.com.