Lideri armen akuzon Azerbajxhanin se po “nxit konflikt të ri”

Lideri armen akuzon Azerbajxhanin se po “nxit konflikt të ri”

Udhëheqësi armen Nikoll Pashinyan akuzoi të enjten trupat Azerbajxhanase për kalimin në vend në një përshkallëzim të ri të tensioneve muaj pas një shpërthimi vdekjeprurës të dhunës mbi Nago-Karabak.

“Ky është një infiltrim subversiv,” tha Pashinyan në një takim të jashtëzakonshëm të këshillit të tij të sigurisë, sipas një deklarate zyrtare.

Ai akuzoi Azerbajxhanin për përpjekjen për të “rrethuar” Liqenin Sev, i cili ndahet nga të dy vendet, dhe tha se ushtria e vendit i ishte përgjigjur “shkeljes” me “manovra të përshtatshme taktike”.

Baku hodhi poshtë akuzat si “provokuese” me Ministrinë e Jashtme duke deklaruar: “Rojet kufitare po marrin pozicione që i përkasin Azerbajxhanit në rrethet Lachin dhe Kalbajar”.

Azerbajxhani, shtoi ai, “është i përkushtuar për të lehtësuar tensionet në rajon dhe bën thirrje për masa në këtë drejtim”. /Insajderi.com