Lituania akuzon Bjellorusinë se rojet e saj kufitare ia “shkelën kufirin”

Lituania akuzon Bjellorusinë se rojet e saj kufitare ia “shkelën kufirin”

Lituania ka akuzuar rojet kufitare të Bjellorusisë për kalimin ilegal të kufirit për të shtyrë një grup emigrantësh në territorin e Lituanisë.

Ministria e brendshme tha se një duzinë roje kishin detyruar 35 emigrantë të kalonin në rrethin juglindor të Lituanisë Šalčininkai, në jug të kryeqytetit Vilnius.

Një video e incidentit të supozuar pranë fshatit Dieveniskes u publikua në mediat sociale nga shërbimi i mbrojtjes së kufirit të Lituanisë.

Pamjet pretendojnë të tregojnë një numër rojesh, të armatosur me mburoja, që qëndrojnë prapa një grupi njerëzish ndërsa ata po kalojnë rrugën nëpër bar të lartë.

Lituania thotë se “nuk është incidenti i parë i këtij lloji” në kufirin me Bjellorusinë ditët e fundit dhe pretendon se rojet kufitare bjelloruse u tërhoqën në territorin e vendit të tyre pas paralajmërimeve të përsëritura. /Insajderi.com