Hetimi vazhdon

Loredana merret përsëri në pyetje nga policia lidhur me akuzat për zhvatje

Loredana ka qenë nën hetim për një vit sepse reperja thuhet se ka zhvatur disa mijëra franga zvicerane. Ndërsa marrja në pyetje përsëritet, ajo vazhdon të mbetet e heshtur ndaj akuzave, njofton Insajderi.

Loredana merret përsëri në pyetje nga policia lidhur me akuzat për zhvatje

Bëhet fjalë për 700,000 CHF – kjo është shuma për të cilën reperja dhe një anëtar i familjes së saj thuhet se kanë mashtruar një çift nga Valais. 24-vjeçarja thuhet se ka pretenduar të jetë “Anna Landmann”, vajza e paligjshme e një avokati nga Cyrihu, Valentin Landmann.

Çështja u bë publike vitin e kaluar, Loredana u arrestua shkurt, shtëpia e saj u bastis, autoritetet bllokuan llogaritë dhe një kasafortë bankare. Reperja mohon pretendimet për fajësi. Në një konferencë shtypi të improvizuar në Prishtinë në maj të vitit 2019, ajo dha anën e saj: “Unë jam e pastër. Paratë më janë dhënë vullnetarisht, nuk ka pasur detyrim, as ka qenë mashtrim”.

Hetimi është ende në vazhdim dhe ditën e enjte, reperja  është marrë në pyetje përsëri nga policia e Luzernit, siç raportohet nga disa media. Sipas “Blick”, nuk do të duhej të ishte seanca e parë në lidhje me akuzat e zhvatjes, transmeton Insajderi.

“20 Minuten” pretendon të ketë mësuar se Loredana u përgjigj me “asnjë informacion” në shumicën e intervistave, duke iu referuar palës së dyshuar të dëmtuar që ishte e pranishme në pyetje. Raporti hetimor, “Blick” dhe “20 Minuten”, që të dy raportojnë një shumë të krimit prej 350,000 franga zvicerane, tani do t’i përcillen prokurorit publik, i cili do të vendosë nëse do të ngrejë akuza, transmeton Insajderi.

Sipas “20 Minuten”, kasaforta e bllokuar e bankës do të hapet sot nga zyra e prokurorit publik në Luzern. Meqenëse Loredana nuk ka shtetësi zvicerane sipas “Blick”, ajo përballet me dëbim nëse dënohet. /Insajderi.com