fbpx

Grushtet i ri në ISIS, si shpëtoi Khalifi?

Grushtet i ri në ISIS, si shpëtoi Khalifi?

Kanë dal detaje të reja nga një përpjekje e një grusht shteti kundër udhëheqësit të ISIS-it, Abu Bakr al- Bagdadi. Një dëshmitar ka treguar sesi kanë humbur një betejë dy ditore me truprojat e tyre para se të rrumbullohen dhe të ekzekutohen.

Dëshmitari ka rrëfyer se përleshja ka ndodhur në al Keshma në një fshat pranë Baghouz në shtator të vitit të kaluar, shkruan “The Guardain”, përcjell Gazeta Insajderi.

“E pashë atë me sytë e mi”, tha Jumah Hamdi Hamdan, 53 vjeç. “Ai ishte në Keshma edhe në muajin shtator Kavajxhët, u përpoqën ta kapnin”.

“Luftimet ishin shumë intensive, ata kishin tunele midis shtëpive. Ishin kryesisht tunizianë dhe atje u vranë shumë njerëz”, ka rrëfyer dyshimtari.

Hamdan tha se Bagdadi pastaj u zhvendos në Baghouz, nga ku ai iku në shkretëtirë në fillim të janarit. Kjo llogari u mbështet nga zyrtarë të lartë rajonalë, të cilët thonë se ai ndoshta mbetet atje, pasi mbetjet e të ashtuquajturit kalifati që ai ndërtoi shpërbëhen aty afër.

Një zyrtar i lartë ushtarak i Forcave Demokratike të Sirisë (SDF), forca kurde e udhëhequr nga ISIS, tha se anëtarët e tjerë të legjionit të huaj të ISIS ishin bashkuar me luftën, duke përfshirë algjerianët dhe marokenët.

Hamdan tha se Bagdadi dhe forca e tij e rojeve kishin qenë në zonë për gati gjashtë muaj përpara se të iknin. “Ai u përpoq të mbante një profil të ulët dhe nuk udhëtonte nëpër qytet me ta, por ne të gjithë e dinim se ku ishin. Ai përdori një makinë të vjetër të kuqe Opal. ”

Nemsha, së bashku me shumicën e Baghouz, qëndron në rrënim, ndërsa forcat kurde dhe forcat speciale nga Britania, Franca dhe SHBA rrisin rrjetën në xhepin e fundit që grupi mban – një rrip të vogël toke përgjatë lumit Eufrat.

Forcat kurde në frontin e Baghouz vlerësojnë se zona është e mbrojtur nga rreth 400 anëtarë ISIS, të cilët nuk kanë ndërmend të dorëzohen.

Udhëheqësit e ISIS besohet të mbajnë pengje perëndimore që u kapën nga organizata gjatë pesë viteve të fundit dhe të cilët ata synojnë të përdorin si patate të skuqura. Gazetari britanik John Cantlie besohet të jetë në mesin e tyre dhe banorët e Baghouz të cilët kanë ikur nga qyteti, duke sugjeruar shpella në periferi, po përdoreshin për ta fshehur atë dhe robër të tjerë. /Insajderi.com