Machu Picchu rihapet pas 8 muajsh mbylljeje për shkak të pandemisë

Machu Picchu rihapet pas 8 muajsh mbylljeje për shkak të pandemisë

Machu Picchu, qyteti antik  në malet e Andeve, është rihapur pas gati tetë muajsh mbyllje për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet peruan organizuan një ritual Incan për të falënderuar perënditë të dielën pasi atraksioni kryesor turistik i lejoi edhe një herë vizitorët.

Por numrat do të kufizohen në vetëm 675 turistë në ditë për arsye sigurie, rreth 30% të kapacitetit të mëparshëm.

Kalaja u caktua si një vend i Trashëgimisë Botërore të Unesco në 1983.

Rizbuluar në vitin 1911 nga një eksplorues amerikan, ky vend është rrënoja më e njohur nga Perandoria Inca, e cila dominoi Andet nga vitet 1430 deri në 1530.

Arkeologët besojnë se Machu Picchu, që do të thotë mal i vjetër në Keçua, u ndërtua si një pronë në shekullin e 15-të për perandorin Incan Pachacuti. Ajo u braktis një shekull më vonë kur pushtuesit spanjollë pushtuan dhe kolonizuan rajonin./Insajderi.com

BBC News