Macron: Putin më ka premtuar se s’do të ketë eskalim të ri në Ukrainë

Macron: Putin më ka premtuar se s’do të ketë eskalim të ri në Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u ka thënë gazetarëve se homologu i tij nga Rusia, Vladimir Putin, e ka siguruar atë se forcat ruse nuk do të rrisin krizën pranë kufijve të Ukrainës.

“Kam siguruar një garanci se nuk do të ketë përkeqësim apo përshkallëzim,” tha ai përpara takimit me liderin ukrainas.

Megjithatë, Rusia tha se çdo sugjerim për një garanci ishte “i drejtë”, shkruan BBC, transmeton Shqip.com.

Rusia ka mohuar çdo plan për të pushtuar Ukrainën, por ka mbledhur më shumë se 100,000 trupa pranë kufijve të saj.

Zyrtarët amerikanë besojnë se Rusia ka mbledhur 70 për qind të forcave ushtarake të nevojshme për një pushtim në shkallë të plotë.

Tensionet midis Rusisë, Ukrainës dhe Perëndimit vijnë gati tetë vjet pasi Rusia aneksoi gadishullin jugor të Krimesë së Ukrainës.

Moska akuzon qeverinë ukrainase për dështimin në zbatimin e marrëveshjes së Minskut – një marrëveshje ndërkombëtare e sponsorizuar nga Gjermania dhe Franca për të rivendosur paqen në lindje, ku rebelët e mbështetur nga Rusia kontrollojnë një pjesë të territorit dhe të paktën 14,000 njerëz janë vrarë që nga viti 2014./Insajderi.com