Paralajmëron Macron: Turqia mund të ndërhy në zgjedhjet tona presidenciale

Paralajmëron Macron: Turqia mund të ndërhy në zgjedhjet tona presidenciale

Presidenti francez, Emmanuel Macron, paralajmëroi se Turqia do të përpiqej të ndërhy në zgjedhjet presidenciale të Francës 2022 në një intervistë televizive, të martën.

I pyetur nëse do të ketë përpjekje nga Ankaraja për t’u përzier në zgjedhjet e ardhshme, Macron i tha France 5:

“Sigurisht. Ishte shkruar, dhe kërcënimet nuk janë të mbuluara. Kështu që unë mendoj se duhet të jemi shumë të qartë. Unë mendoj se kjo është e padurueshme”.

“Unë nuk dua të angazhohem përsëri në një marrëdhënie paqësore nëse ka manovra të tilla që po zhvillohen prapa,” shtoi Macron, raporton Euronews.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është akuzuar më parë për ndërhyrje në zgjedhjet gjermane në 2017 kur ai u kërkoi qytetarëve gjermano-turq të votojnë kundër partisë së kancelares Angela Merkel.

Komentet e Macron vijnë ndërsa marrëdhëniet dypalëshe të Parisit dhe Ankarasë kanë arritur një minimum të ri në muajt e fundit.

Vjeshtën e kaluar, Erdogan bëri thirrje për bojkot të produkteve franceze mes një grindjeje spirale mbi qëndrimin e perceptuar të presidentit francez ndaj Islamit dhe myslimanëve pas një sulmi terrorist. /Insajderi.com