Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, deklaroi se është e mundur që nesër në këtë vend të arrijnë vaksinat “Fajz" />

Maqedoni e Veriut, nesër pritet të arrijnë vaksinat “Pfiser” nga Serbia

Maqedoni e Veriut, nesër pritet të arrijnë vaksinat “Pfiser” nga Serbia

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, deklaroi se është e mundur që nesër në këtë vend të arrijnë vaksinat “Fajzer” nga Serbia, ndërsa vaksinat kineze të “Sinofarm” më 15 ose 16 shkurt, njofton Insajderi.

“Ne kemi njoftim që edhe nesër, por ende nuk e kemi konfirmuar dhe për këtë arsye nuk do të japë detaje se vaksinat e para mund të mbërrijnë në vendin tonë, ne do ta dimë këtë pasdite nëse do të jetë kështu. Ajo që ne presim në pjesën e vaksinave kineze është data 15-16, natyrisht sot pres që pagesa nga vendi ynë të ndodhë në mënyrë që paketimi të mund të planifikohet, duke siguruar transportin nga Kina të këtyre 200 mijë vaksinave deri  në Shkup“, thotë Zaev kur u pyet nga gazetarët në një konferencë për shtyp në Qeveri.

Sipas tij, ajo që është shumë e rëndësishme është që sistemi i vaksinimit të jetë plotësisht i përgatitur.

“Ne presim vaksinat ‘Fajzer’, ne presim që vaksinat ‘Sinofarm’ të vijnë sa më shpejt të jetë e mundur. Sigurisht, mekanizmat për furnizimin e ‘Fajzer’, ‘AstraZenekës’ dhe ‘Moderna’ janë të hapura për ne përmes sistemit KOVAKS, përmes BE-së ne presim një zgjidhje të re çdo ditë. Komisionari Varheji ka njoftuar 70 milionë euro, madje duke folur për një paradhënie që duhet të paguhet vetëm një orë më parë që vaksinat të mbërrijnë në Ballkanin Perëndimor”, tha Zaev.

Ai theksoi se marrëveshja me ‘Fajzer’ është për shpërndarjen e vaksinave në gjysmën e dytë të shkurtit, në 5.850 doza, pra nga e hëna e tutje.

“Besoj se të gjithë do të marrim përgjegjësi dhe apeloj, duke filluar nga unë për të marrë vaksinën në mënyrë që të fitojmë shpejt imunitet në të gjithë vendin tonë sepse ndikon plotësisht jo vetëm në aspektin shëndetësor dhe ruajtjen e shëndetit dhe jetës së qytetarëve tanë, por gjithashtu aspektet ekonomike, jetesa normale, jeta shoqërore të cilat janë gjithashtu shumë të rëndësishme. Besoj se të gjithë do të përfshihemi paralelisht në dërgimin e mesazhit për një çast më herët në mënyrë që vaksina të merret më shpejt”, tha Zaev.

Sipas paralajmërimeve dorëzimi i vaksinave do të bëhet në Tabanovc, nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç. /Insajderi.com