Maradona, karriera e legjendës botërore mes fotografive

Maradona, karriera e legjendës botërore mes fotografive

Diego Armando Maradona ishte një gjeni në fushën e futbollit, ndërsa një figurë e diskutueshme jashtë fushës së blertë, transmeton Insajderi.

Nga atdheu i tij në Argjentinë te suksesi në Itali, lavdia e Kupës së Botës dhe rënia e tij nën ndikimin e drogave, ja një pamje e jetës së tij në foto, raporton BBC.

Fillimi: Maradona bëri debutimin e tij në finalet e Kupës së Botës për Argjentinën në botërorin e viti 1982 të organizuar në Spanjë, por me të vërtetë shënoi katër vjet më vonë …

Qetësi para stuhisë: Shtrëngim duarsh me portierin e Anglisë Peter Shilton para çerekfinales së Kupës së Botës në Meksikë në 1986.

Qesharak për qëllimin: Goli i ‘Dorës së Zotit’ kundër Anglisë, pasuar nga ‘Qëllimi i Shekullit’.

Klasi Botëror: Maradona është zgjedhur lojtari i turneut pasi frymëzoi Argjentinën për fitore në vitin 1986 dhe ndihmoi skuadrën të arrinte finalen katër vjet më vonë.

Mbreti i Kupës: Maradona ishte një ikonë në klubin italian Napoli, ku ai fitoi Kupën e Uefa-s në 1989, plus dy tituj të kampionatit. Këmisha me numrin 10 ishte në pension për nder të tij.

Detyrë e rëndë: Maradona, fotografuar në 2001, luftoi me çështjes së drogës dhe shtimin e peshës.

Skuadra A e Argjentinës: Maradona, atëherë menaxher i ekipit kombëtar, kalon mençurinë e tij për të përcjellë Lionel Messin në Kupën e Botës 2010 por ata munden 4-0 nga Gjermania në çerekfinale.

Djali poster: Maradona pozon me një flamur të tijin në ndeshjen Argjentinë vs Nigeria në Kupën e Botës 2018 në Rusi. /Insajderi.com