Marshi i grave për 8 mars: Të paktën 81 persona të lënduar në Meksikë

Marshi i grave për 8 mars: Të paktën 81 persona të lënduar në Meksikë

Qindra gra marshuan në selinë e qeverisë së Meksikës të hënën, disa mbanin fëmijët e tyre, të tjerë pajisje të zjarrit, shkopinj dhe çekiçë, të përgatitur për një konfrontim që ato shpresonin se do ta detyronin vendin për të trajtuar dhunën e shfrenuar ndaj grave, shkruan The New York Times, transmeton Insajderi.

Protesta e Ditës Ndërkombëtare të Gruas u nxit nga zemërimi ndaj Presidentit Andrés Manuel López Obrador, i cili ka mbështetur një politikan të akuzuar nga disa gra për përdhunim në një vend që vuan disa nga normat më të këqija të botës së dhunës gjinore.

Pavarësisht nga një përçarje brenda partisë qeverisëse për këtë çështje, López Obrador ka mbështetur politikanin përpara zgjedhjeve të qershorit.

Ndërsa protestuesit u mblodhën rreth pallatit kombëtar – rezidenca e Lopez Obrador dhe selia e qeverisë. Të paktën 62 policë dhe 19 civilë u plagosën nga mbrëmja e së hënës vonë, sipas degës së sigurisë së Mexico City. /Insajderi.com