Mbahen zgjedhjet presidenciale në Tanzani

Mbahen zgjedhjet presidenciale në Tanzani

Tanzanasit po votojnë në zgjedhjet presidenciale të paraprira nga një goditje qeveritare ndaj udhëheqësve të opozitës dhe shqetësimeve ndaj fjalës së lirë nën udhëheqësin e tanishëm, John Magufuli, transmeton Insajderi.

Më shumë se 29 milion njerëz janë regjistruar për të votuar në zgjedhjet e së mërkurës për të vendosur fatin e Presidentit Magufuli, i cili po kërkon rizgjedhjen. Votimet do të lejohen deri në orën katër pasdite me kohën lokale, raporton Al Jazeera.

Partia qeverisëse Chama Cha Mapinduzi, ka qenë në pushtet që nga pavarësia e Tanzanisë në vitin 1961.

Drejtuesi i partive kryesore të opozitës së kombeve të Afrikës Lindore, Freeman Mbowe i CHADEMA, tha të mërkurën “jeta ime ishte në rrezik”, duke thënë se hoteli i tij u bastis dhe dy rojet e tij të armatosura të sigurisë u morën.

Magufuli, 60 vjeç, po kërkon një mandat të dytë dhe të fundit pesë vjeçar në detyrë. Ndërsa sondazhet e opinionit janë ndaluar, duke e bërë të vështirë parashikimin e rezultatit, shumë analistë e shohin Magufuli se ka shanse të mëdha për tu rizgjedhur.

Sfiduesi i tij kryesor i opozitës është Tundu Lissu, një i mbijetuar i një atentati në 2017, i cili u kthye nga mërgimi në fillim të këtij viti për të bërë fushatë.

Lissu u ka kërkuar njerëzve që të bëjnë protesta në rrugë nëse rezultatet e zgjedhjeve shpallen të enjten pa u numëruar siç duhet. Kushdo që merr më shumë vota fiton, pa raund të dytë.

Lissu postoi në mediat sociale të mërkurën duke pretenduar “parregullsi të përhapura” ndërsa votimi po fillonte, duke përfshirë kutitë e mbushura të votimit në disa vende. /Insajderi.com