Mbështetësit e Trump po përpiqen të thyejnë qendrat e numërimit të votave

Mbështetësit e Trump po përpiqen të thyejnë qendrat e numërimit të votave

Kanë kaluar dy ditë nga zgjedhjet presidenciale të SHBA 2020 dhe ne ende nuk e dimë rezultatin. Në kohën e shkrimit – dhe bazuar në deklaratën e Associated Press që Joe Biden ka fituar Arizonën – i nominuari demokrat po kryeson garën me 264 vota elektorale ndaj 214 të Donald Trump.

Me Trump aktualisht përpara në Georgia, Karolinën e Veriut, Pensilvani dhe Alaskë, gjithçka bie në Nevada – ku Biden po kryeson me një diferencë të ngushtë prej vetëm 7,600 votash. Nëse Biden fiton Nevada, ai do të marrë gjashtë votat elektorale që i duhen për të arritur 270 dhe do të fitojë zgjedhjet.

Në orët e para të mëngjesit të së martës (4 nëntor), Trump tronditi botën duke pretenduar fitoren, megjithë miliona vota që ende nuk janë numëruar. “Ky është një mashtrim ndaj publikut amerikan,” i tha ai një turme mbështetësish në Shtëpinë e Bardhë. “Ky është një siklet për vendin tonë. Ne po bëheshim gati për të fituar këto zgjedhje. Sinqerisht, ne i fituam këto zgjedhje ”.

Siç parashikohet nga Bernie Sanders, Trump fajësoi rritjen e fletëve të votimit (të favorizuar nga shumë këtë vit për shkak të pandemisë së koronavirusit) si arsye që ai nuk u rizgjodh dhe thirri për “që votimi të ndalohwr ”. Presidenti në detyrë pretendon pabazë se votimi postar i cili zakonisht favorizon Demokratët rrit gjasat e mashtrimit.

Çuditërisht, kjo teori komploti është besuar shpejt (dhe verbërisht) nga mbështetësit e tij, të cilët tani po përpiqen të hyjnë në qendrat e numërimit të votave që punëtorët e sondazheve të ndalojnë numërimin.

Në Detroit, Michigan, një shtet i fituar nga Biden natën e kaluar, protestuesit u kthyen në një qendër të numërimit të votave duke thirrur “ndaluar numërimin”. Një video në mediat sociale tregon një turmë të bardhësh që përpiqen të kalojnë nëpër dyert, me sa duket për të ndaluar fizikisht punonjësit e sondazheve.

Në Phoenix, Arizona  një tjetër shtet, që thuhet të jetë fituar nga Biden, mbështetësit e Trump po kërkojnë që punonjësit e sondazheve të përfundojnë numërimin, pasi doli lajmi se fletët e votimit të sapo numëruara po ndihmojnë Trump të kthehet në epërsinë e ngushtë të Biden. Protestuesit që mbanin flamuj amerikanë dhe kishin veshur kapele të kuqe MAGA po brohorisnin “ndalo vjedhjen” dhe “katër vjet më shumë”./Insajderi.com

Dazed Magazine