Mbi 115 milionë persona të infektuar me Coronavirus në mbarë botën

Mbi 115 milionë persona të infektuar me Coronavirus në mbarë botën

Numri i rasteve me Coronavirus në mbarë botën ka shkuar në mbi 115 milionë, transmeton Insajderi.

Gjithsej 115.034.561 raste me COVID-19 janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, raporton Anadolu Agency (AA).

Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 29.314.254 raste deri më tani.

Pas SHBA-së radhiten India me 11.124.527 raste, Brazili 10.589.608, Rusia 4.268.215, Britania e Madhe 4.182.009, Franca me 3.760.671, Spanja 3.204.531, Italia 2.938.371, Turqia 2.711.479, Gjermania 2.455.569, Kolumbia 2.255.260, Argjentina me 2.112.023, Meksika 2.089.281, Polonia me 1.711.772, Irani 1.639.679, Afrika e Jugut 1.513.959, Ukraina 1.357.470, Indonezia me 1.341.314, Peruja 1.332.939, Çekia 1.252.242 dhe Holanda me 1.092.452 raste.

Për shkak të COVID-19 në të gjithë botën, kanë humbur jetën 2.551.380 persona, janë shëruar 90.758.900 persona të prekur nga koronavirusi ndërsa ende 21.724.281 persona vazhdojnë trajtimin. /Insajderi.com