Mbi 2.200 diplomatë e civilë janë evakuuar nga Afganistani

Mbi 2.200 diplomatë e civilë janë evakuuar nga Afganistani

Më shumë se 2,200 diplomatë dhe civilë të tjerë janë evakuuar deri më tani nga Afganistani me fluturime ushtarake, tha një zyrtar i sigurisë perëndimore për agjencinë e lajmeve Reuters të Mërkurën.

Herët në mëngjes 131 persona zbarkuan në Frankfurt. Ata ishin evakuuar nga Kabuli në kryeqytetin Uzbekistan të Tashkentit, ku më pas hipën në një fluturim të Lufthansa për Frankfurt të ngarkuar nga qeveria gjermane.

Kompania ajrore gjermane Lufthansa tha se do të kryente më shumë fluturime të tilla në ditët e ardhshme, tha një raport i Deutsche Welle.

Më vete, një aeroplan holandez transporti C-17 u nis nga Kabuli me 40 persona në bord, tha Ministria e Mbrojtjes e vendit.

Megjithatë, asnjë holandez apo afgan nuk u tha se ishte në bord.

Një qytetar holandez afgan ka përshkruar se si familja e tij u përpoq të arrinte në aeroport, por u ndalua hyrja nga rojet amerikane në njërën nga portat. Burri kishte qenë duke vizituar familjen me gruan dhe dy fëmijët kur talebanët pushtuan Kabulin.

Ai i tha transmetuesit publik holandez NOS: “Amerikanët [po] ruanin portën. Unë u tregova pasaportën time dhe thashë se isha holandez. Kishte shumë zhurmë, nuk mund të dëgjoja shumë mirë gjithçka që thoshte amerikani. Pasi thashë tri herë se isha holandez, ai tha se duhej të qëndroja prapa ose ai do të qëllonte. Vendosa të largohesha. Nuk doja të rrezikoja të më qëllonin”. /Insajderi.com