Mbi tre milionë persona të infektuar me COVID-19 në Afrikë

Mbi tre milionë persona të infektuar me COVID-19 në Afrikë

Numri i rasteve të konfirmuara me Koronavirus në kontinentin e Afrikës është rritur në 3.037.007, transmeton Insajderi.

Sipas faqes së internetit “Worldometers”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, në gjithë kontinentin si pasojë e virusit kanë humbur jetën 72.216 njerëz.

Ndërkohë, numri i të shëruarve ka arritur në 2.461.292.

Numri më i madh i rasteve dhe vdekjeve në kontinent është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Marok, Tunizi dhe Egjipt. /Insajderi.com