Mbretëresha iu kthehet detyrave mbretërore pas vdekjes së Princit Philip

Mbretëresha iu kthehet detyrave mbretërore pas vdekjes së Princit Philip

Mbretëresha britanike Elizabeth ka mbajtur detyrën e parë mbretërore që nga vdekja e burrit të saj, Princit Philip, të premten e kaluar, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Monarkja 94-vjeçare priti një ceremoni të martën brenda kufijve të Kështjellës Ëindsor për Earl Peel, i cili kohët e fundit la postin e tij si Lord Chamberlain.

Zyra e Lord Chamberlain orkestron programin e ngjarjeve ceremoniale të Mbretëreshës, duke përfshirë gjithçka, nga ahengjet e kopshtit dhe vizitat shtetërore në dasmat mbretërore dhe hapjen shtetërore të Parlamentit.

Ngjarja u regjistrua në Qarkoren e Gjykatës – një listë e angazhimeve të përditshme dhe ngjarjeve të kryera nga familja mbretërore. /Insajderi.com