fbpx

Mbyllen shkollat në Denver për shkak të kërcënimeve nga sulmi

Mbyllen shkollat në Denver për shkak të kërcënimeve nga sulmi

Sot në Denver, të gjitha shkollat do të mbyllen për shkak të kërcënimeve se një sulm i ri do të fillojë në 20-vjetorin e të shtënave në Kolegjin e Lartë të Kolombisë.

Autoritetet kanë thënë se kërcënimet e 18-vjeçares Sol Pais për të cilën thonë se është e armatosur, detyruan Kolombia dhe 20 shkolla të tjera për të mbyllur dyert e tyre për gati tre orë pasdite të martën, transmeton AP.

Të gjitha shkollat publike në Denver do të mbyllen, dhe aktivitetet e pasdites dhe garat atletike do të anulohen, transmeton KosovaPress.

Zyra e Sherifit në County Jefferson dhe FBI, thanë se Pais mbërriti në Kolorado nga Majmi të hënën dhe bleu një armë gjahu dhe plumba nga rruga.

Në shkëmbimin e zjarrit në Highbourne High School në vitin 1999, 13 vetë u vranë.