Më shumë se 800 emigrantë të shpëtuar në Mesdhe shkojnë drejt Italisë

Më shumë se 800 emigrantë të shpëtuar në Mesdhe shkojnë drejt Italisë

Një anije bamirësie ka lundruar drejt portit sicilian të Italisë me 236 persona të shpëtuar në Mesdhe nga varkat e trafikantëve, ndërsa rojet bregdetare italiane dhe policia kufitare sollën 532 të tjerë në një ishull të vogël, transmeton Insajderi.

Grupi detar i shpëtimit SOS Mediterranee tha të shtunën një anije që operon, Ocean Viking, i tërhoqi emigrantët në siguri katër ditë më parë nga dy gomone, raporton Al Jazeera.

Me udhëzime nga autoritetet italiane, Ocean Viking po lundronte për në Augusta, Siçili, me pasagjerët e tij, të cilët, siç tha, përfshinin 119 të mitur të pashoqëruar.

SOS Mediterranee tha se disa pasagjerë u thanë shpëtuesve se ata u rrahën nga kontrabandistët me bazë në Libi dhe u detyruan të hynin në gomone të padenjueshme pavarësisht valëve të larta.

Në ishullin jugor të Italisë, Lampedusa, i cili është më afër Afrikës së Veriut sesa kontinentit italian, Kryetari i Bashkisë Salvatore Martello tha se emigrantët nga katër varka që kishin nevojë për shpëtim dolën në breg brenda natës. Ata u sollën në siguri nga rojet bregdetare italiane dhe anijet e policisë doganore.

Veçmas, një anije e marinës italiane shpëtoi 49 emigrantë, njoftoi TV-ja shtetërore italiane.

Ende në detin Mesdhe qendror të shtunën ishte një tjetër varkë bamirësie, Sea-Watch 4, e cila me 308 persona në bord që ishin shpëtuar në katër operacione të ndara nga anijet e nisura nga trafikantët, tha Sea-Watch në një deklaratë.

Shpëtimi i parë, prej 44 personave, ndodhi të enjten, thuhet më tej në deklaratë. /Insajderi.com