Qytete antike, histori të pasur, plazhe të bukura dhe mikpritje të veçantë, por edhe shumë më tepër – kjo është ajo që Shqip" />

Media zvicerane: Shqipëria ofron gjithçka

Media zvicerane: Shqipëria ofron gjithçka

Qytete antike, histori të pasur, plazhe të bukura dhe mikpritje të veçantë, por edhe shumë më tepër – kjo është ajo që Shqipëria ka për të ofruar, shkruan media zvicerane Blick.ch, e njohur për informacionet në fushën e politikës, biznesit, sportit, argëtimit, mënyrës së jetesës dhe makinave.

 ”Ishte hera e parë që shkoja në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë. Përveç pushimeve në plazhin e Durrësit në vitin 2006, unë nuk kisha qenë kurrë këtu, ndërkohë që punonjësja e kontrollit të pasaportave u tregua shumë e sjellshme gjatë kohës që më informonte”, shprehet autori i këtij shkrimi Fanol Ajdari.

13 vite më vonë, si një shqiptar nga Lugina e Preshevës, unë rikthehem në rrënjët e mia pas një kohe shumë të gjatë. Para së gjithash, ky vend, pa dyshim ka më shumë për të ofruar sesa korrupsioni, krimi dhe trafiku i drogës!

Ngjyrat e një qyteti të projektuar

“I ri, piktoresk dhe i gjallë” është mënyra më e mirë për ta përshkruar kryeqytetin e Shqipërisë. Nëse në sheshin ”Skënderbej” nuk zhvillohet ndonjë event, ju do ta gjeni veten në ndonjë bar ose kafene ose të bëni shopping në dyqanet me produktet më të fundit të modës.

Nuk ka qenë gjithmonë kështu. Për një kohë të gjatë, popullsia ka qenë e izoluar nga bota e jashtme gjatë regjimit komunist  (1944 deri në fillim të viteve 1990). Për t’i dhënë Tiranës një pamje më të gjallë, çatitë e vjetra të shtëpive u janë nënshtruar restaurimit gjatë këtyre viteve të fundit.

Por, historia vazhdon të mbetet: Në hyrje të zonës së ish-Bllokut, ku ndalohej hyrja e qytetarëve të zakonshëm gjatë komunizmit, sot është një kompleks memorial që të kujton viktimat e komunizmit nën drejtimin e Enver Hoxhës (1941-1985) dhe Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë.

Bum ndërtimi në fortesat turistike

Para se të niseshim drejt jugut, ne morëm ashensorin për t’u ngjitur në majë të kullës së quajtur ”Sky Tower”, ku mund të shijoje pamjen e mrekullueshme të qytetit.

Pastaj vazhduam udhëtimin tonë përgjatë vendeve turistike të Vlorës, Ksamilit dhe Sarandës. Unë mendoj se Riviera Shqiptare është me të vërtetë e bukur dhe e përballueshme, njësoj siç reklamohet në internet; plazhet janë fantastike dhe uji është i kristaltë.

Gjenden kudo hotele të lirë dhe gjysmë të përfunduar. Vendasit janë shumë të sjellshëm.

Të gjitha këto tregojnë se sipërmarrësit bëjnë garë me njëri-tjetrin se kush të ndërtojë hotele më të mëdhenj dhe më luksozë.

Pamja mbresëlënëse e kështjellës së Gjirokastrës

Më tej në jug, pothuajse në kufirin me Greqinë, ndodhet një qytet me rëndësi historike mbi shpatin e Malit të Gjerë, qyteti i gurtë. Është vendlindja e diktatorit Enver Hoxha dhe shkrimtarit më të njohur të Shqipërisë Ismail Kadare (“Kështjella” ose “Kronikë në gur”). Këtë emër e ka marrë nga çatitë gri me rrasa guri dhe kalldrëmet e gurta.

Edhe më mbresëlënëse kalaja që dominon Gjirokastrën. Ndërsa brenda saj gjendet një muze armësh i Luftës së Dytë Botërore, para jush shtrihet një pamje mahnitëse e panoramës malore, Luginës së Drinos dhe zemrës së qytetit të vjetër.

Qyteti i vjetër: Nëse ju pëlqen ushqimi tradicional dhe me çmim të arsyeshëm, ju duhet të vizitoni restorantin ”Odaja”. Aty do të gjeni qofte me domate dhe musaka të shijshme.

Mikpritja shqiptare

Një tjetër sugjerim është qyteti i Beratit. Ky qytet i vjetër  ashtu si Gjirokastra  është pjesë e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s. E vizitova ditën time të fundit – dhe u binda se është me të vërtetë qershia mbi tortë.

Nëse jeni të interesuar për ushqimin, gjëja më e rëndësishme: Ju sugjeroj restorantin e  vogël që ofron gatime tradicionale ”Lili” që është pak i fshehur, por sapo të del para syve, duket qartë se përpjekja ia ka vlejtur. Në sfondin e mikpritjes shqiptare, pronari Lili, i cili ka punuar në Zyrih, na tregon gatimet mbi një tavolinë të madhe, të cilat janë  përgatitur nga gruaja e tij. Më shumë autenticitet nuk është e mundur! Ne zgjodhëm patëllxhanë mbushur, vezë me gjizë, pilaf me pulë dhe kos dhe verë shtëpie. E gjithë gostia u mbyll me një gotë raki, të cilën e pimë bashkë me Lilin.

Vend i larmishëm me plazhe të bukura

Në Berat mund të shihni shtëpi të shumta me dritare të larta, dhe kjo është arsyeja pse vendi quhet “Qyteti i një mbi një dritareve”. Në 1961 Berati u shpall zyrtarisht qytet-muze. Ndërtimi i godinave të reja është rreptësisht i ndaluar në tre lagjet e vjetra Mangalem, Gorica dhe Kalaja . Zona e kështjellës është zbukuruar me shumë shtëpi të vogla guri, kisha të ndryshme dhe rrënojat e xhamive. Ja vlen të vizitoni muzeun ”Onufri”, ku gjenden veprat e ikonografit të shquar shqiptar me të njëjtin emër.

Berati është fundi i rrugëtimit tim. Pasi pashë kaq shumë bunkerë komunistë dhe flamu j me shqiponja dykrenare , u ktheva nga Tirana në Zvicër.

Megjithëse vizioni im mund të jetë pak i turbullt, unë jam i sigurt se Shqipëria është një vend kaq shumë i larmishëm me natyrë të virgjër, brigje mahnitës dhe histori interesante. Dhe pavarësisht se turistët gjithmonë nxitojnë, vendasit kanë mbetur po aq mikpritës dhe të dobishëm./ATA/