Mediat botërore raportojnë për “kaos” dhe “turp” në SHBA-në e përçarë

Mediat botërore raportojnë për “kaos” dhe “turp” në SHBA-në e përçarë

Kërcënimi i mundshëm i dhunës në Amerikë, pas zgjedhjeve të pavendosura, vazhdon të jetë temë e mbulimit të mediave në disa vende.

Radioja shtetërore e Iranit ka raportuar për përplasjet në Los Anxhelos, Seattle dhe Minneapolis dhe pohon se protestuesit “janë të armatosur deri në dhëmbë dhe nuk kanë frikë nga policia”.

“Dhuna, armët. Këto janë shpesh zgjedhje në vendet e pazhvilluara ose në zhvillim,” thotë një koment në gazetën China Global Time’s.

“Ajo që po ndodh gjatë zgjedhjeve në SHBA është diçka që nuk mund ta kishim imagjinuar kurrë në këtë “Fener të Lirisë “.

Në Rusi, stacionet televizive po tregojnë gjithashtu pamje të protestave dhe përplasjeve të protestuesve me policinë në New York dhe qytete të tjera.

Shumë komentatorë atje vërejnë se rezultati ka të ngjarë të ndajë më tej vendin.

E përditshmja Kommersant përshkruan zgjedhjet si “më të egrat në historinë e vendit” dhe shton “rezultati i vetëm i garantuar … është një ndarje civile”.

Ekziston gjithashtu shqetësim se si dhuna e mundshme dhe ngjarjet e tjera mund të minojnë më tej vlerat dhe praktikat demokratike të vendit.

Titulli “Turpi i Amerikës” e quan Kenia’s Standard, në një sfond të zi dhe imazhin e forcave amerikane që mbajnë armë në një rrugë.

Mediat turke kanë theksuar “kaosin” mes numërimit të vazhdueshëm të votave.

“Presidenti amerikan bën pretendime të pabazuara për mashtrim dhe pretendon me ngut fitoren e zgjedhjeve”, vëren një koment në Frankfurter Allgemeine Zeitung të Gjermanisë.

SHBA ka “rënë në krizën e saj më të madhe institucionale dhe politike që nga dorëheqja e Richard Nixon”, thotë një tjetër në El Mundo të Spanjës.

Një karikaturë në faqen e lajmeve të Afrikës së Jugut, Daily Maverick, përshkruan Donald Trump duke mbajtur një thikë në qafën e statujës së lirisë me kërcënimin: “Unë fitoj ose ajo vdes”./Insajderi.com