Mediumi i madh ndërkombëtar shkruan për sukseset e Kosovës në Olimpiadë

Mediumi i madh ndërkombëtar shkruan për sukseset e Kosovës në Olimpiadë

Mediumi i madh ndërkombëtar, Politico.eu ka shkruar për sukseset e Kosovës në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”, shkruan

“Kosova fiton njohjen ndërkombëtare… në Lojërat Olimpike”, shkruhet në titullin e artikullit të tyre.

Ato arritën sukses historik për Kosovën pasi fituan dy medalje të arta në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”, të fituara nga Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova.

Vendi ynë tani regjistron tri medalje të arta nga tri xhudiste të arta, autor i të cilave është arkitekti i gjithë këtij suksesi, Driton Kuka.

Medaljen e parë historike, Kosova e kishte fituar në Lojerat Olimpike “Rio 2016” nga Majlinda Kelmendi.

Shkrimi i plotë nga ta:

Pavarësisht bllokimit në arenën politike, vendi ballkanik po e vendos veten në hartë përmes sportit.

Quajeni diplomaci xhudo.

Kosova, kombi ballkanik që tenton të prodhojë disa nga problemet më të vështira të rajonit, në vend të kësaj ka fituar vëmendje ditët e fundit për kampionët e saj të xhudos në Lojërat Olimpike të Tokios.

Miliona njerëz shikuan javën e kaluar kur dy gra të Kosovës, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi, fituan tri medalje të arta në kategoritë e tyre të peshës. Ndërsa dy ari mund të mos jenë punë e madhe për behemotët olimpikë si Kina apo SHBA, është lloji i arritjeve që mund të vënë një vend të vogël si Kosova në qendër të vëmendjes ndërkombëtare – dhe të ndihmojë në ndryshimin e reputacionit të tij.

Triumfet e kanë vënë Kosovën ndër vendet tona në Lojërat Olimpike të Tokios kur bëhet fjalë për medaljet e arta të fituara për kokë të popullsisë.

“Fitoret si kjo na bëjnë të harrojmë se jemi të vegjël dhe na bëjnë mjaft të mirë për të luftuar kundër ligave të mëdha,” tha Kushtrim Krasniqi, zyrtar për shtyp në Komitetin Olimpik të Kosovës, duke folur në telefon nga Tokio.

Dhe kjo është pikërisht ajo që Kosova po përpiqet të bëjë në disa fronte. Vendi po zhvillon një fushatë shumëvjeçare për të fituar njohjen ndërkombëtare si një komb i pavarur-dhe përfundimisht të bashkohet me organizatat kryesore si OKB dhe BE. Aktualisht, rreth 100 vende e njohin pavarësinë e Kosovës, por përpjekja për t’u bashkuar me OKB -në në fakt ka goditur një mur, për shkak të kundërshtimit nga armiku i luftës, Serbia dhe aleatët e saj, siç është Rusia.

Ngurrimi në Serbi për të njohur Kosovën u pasqyrua në raportet e lajmeve mbi fitoret, duke shfaqur tituj të tillë si  “E ashtuquajtura Kosova fiton arin në Tokio”  dhe duke iu referuar vendit si “krahina jugore e Serbisë”-pavarësisht se Kosova dhe Serbia konkurrojnë kundër njëri-tjetrit dhe duke u dhënë nota veç e veç.

Transmetuesi publik serb RTS ndërpreu befas transmetimin e tij të ndeshjes në të cilën Gjakova fitoi medaljen e artë, duke pretenduar se i mungonte ekuipazhi në terren. “Ne i drejtojmë të gjitha ndeshjet dhe fitimet e medaljeve, madje edhe ato të Kosovës të vetëshpallur,” tha redaktorja e lajmeve argëtuese Olivera Kovačević  për Radio Evropa e Lirë .

Anëtarësimi në BE për Kosovën duket një perspektivë shumë e largët. Bisedimet e sponsorizuara nga BE për të prodhuar një zgjidhje të përhershme midis Kosovës dhe Serbisë si një hap në rrugën e gjatë për t’u bashkuar me bllokun nuk kanë shkuar askund prej vitesh.

Sidoqoftë, Kosova ka pasur më shumë sukses duke hyrë në organizatat kryesore sportive, siç janë FIFA dhe UEFA e futbollit dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Kampionët e Tokios në vend po ndjekin gjurmët e një ylli tjetër të xhudos në Kosovë, Majlinda Kelmendi, e cila fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike 2016 në Rio dhe ishte Kampionia e parë Botërore e Kosovës në Xhudo pasi shpalli pavarësinë në 2008.

“Politikanët tanë duhet ta përdorin sportin si mjetin më të mirë politik kur veprojnë në sferën ndërkombëtare,” tha Krasniqi. “Majlinda Kelmendi përmendet në Këshillin e Sigurimit të OKB -së. Atletët dhe talenti nga vendi duhet të dërgojnë mesazhin se Kosova meriton të bëhet pjesë e organizatave ndërkombëtare. ”

Lufta për shtetësinë

Kur Kelmendi filloi të konkurrojë ndërkombëtarisht rreth 10 vjet më parë, asaj do t’i ndalohej pjesëmarrja në ngjarje për shkak të shtetësisë së saj.

“Edhe kur isha kampion bote në 2014, dhe të gjithë e dinin që isha kandidati kryesor për arin Olimpik, prapëseprapë më refuzuan pjesëmarrjen në kaq shumë vende,” tha Kelmendi për POLITICO nga Tokio. “Thjesht marrja e tyre për të lejuar flamurin e Kosovës ose për të luajtur himnin ishte një sfidë masive.”

Kelmendi kujtoi pjesëmarrjen e saj duke u anuluar vetëm disa ditë para turneve, ose duke iu dhënë vetëm zgjedhja për të garuar nën flamurin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar – një ofertë që ajo do ta refuzonte, edhe pas muajsh përgatitjesh.

“Më duhej të përjetoja se si ishte të refuzoheshe, të largoheshe dhe të shpërfillesh – pavarësisht se sa e mirë je,” tha ajo. “E ndjeva këtë në lëkurën time pa pushim.”

Për pjesën më të madhe të shekullit të 20 -të, Serbia e sundoi Kosovën – popullsia e së cilës është kryesisht shqiptare etnike – si krahinë. Gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë në vitet 1990, Kosova kërkoi pavarësinë nga Serbia. Lëvizja çoi në vendosjen e masave shtypëse kundër popullsisë etnike shqiptare, duke kulmuar me një luftë në 1998 dhe 1999.

Prania ushtarake dhe politike serbe u tërhoq nga Kosova pas një fushate bombardimi të NATO-s në 1999. Që atëherë, Kosova ka pushtuar një zonë gri, në aspektin kombëtar.

Deri në shpalljen e pavarësisë në vitin 2008, Kosova ishte protektorati i vetëm i Evropës në OKB. Dhe sot e kësaj dite, misioni i OKB -së në vend ende ndërmjetëson midis institucioneve të Kosovës dhe vendeve ose organeve ndërkombëtare që nuk e njohin atë.

“Sado që u përpoqa të qëndroj larg çështjeve politike dhe të përsëris se jam këtu vetëm për sportet, sfidat e vazhdueshme politike me të cilat ballafaqohet Kosova do të më shpërqendrojnë,” kujton Kelmendi.

“Si unë ashtu edhe trajneri im duhej të ishim jashtëzakonisht të fortë,” shtoi ajo, duke iu referuar Driton Kukës, i cili e ka stërvitur që në moshë të re. “Sfidat me të cilat u përballëm sapo na bënë më të fortë. Kjo tregon se sa këmbëngulës duhet të jenë kosovarët si komb. ”

Kuka është gjithashtu i njohur me politikën që pengon sportin.

Ai tregoi premtim si konkurrent i xhudos në Jugosllavi dhe mori pjesë në garat ndërkombëtare. Megjithatë, pasi u zgjodh për ekipin olimpik jugosllav në 1992, ai u largua në shenjë solidariteti me shqiptarët etnikë që po përballeshin me izolimin në rritje në Kosovë.

Pas konfliktit, Kuka e ktheu ëndrrën e tij për të qenë kampion në një dëshirë për të prodhuar kampionë.

Të tre medalësit e artë kosovarë ndajnë një qytet të lindjes, Pejën dhe një trajner, Kuka. Në fakt, ata të gjithë jetojnë rreth 300 metra nga dojo -ja ku stërviten. Peja është qyteti më perëndimor i Kosovës dhe rrethohet nga male të thepisura dhe gryka të thella që shtrihen përgjatë kufirit të saj me Shqipërinë.

“Njerëzit nga Peja janë jashtëzakonisht këmbëngulës dhe të vendosur,” tha Virtyt Gacaferri, një gazetar sportiv i vjetër i cili në një moment merrej me komunikimet për ekipin e xhudos të Kosovës. “Historikisht ishte qyteti më i madh në Malet e Nemuna , duke e bërë popullsinë shumë rezistente.”

Ai tha se pranimi i Kosovës në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar në vitin 2014 “ishte një nga anëtarësimet më domethënëse që vendi arriti ndërkombëtarisht”.

Vendimi e bëri më të lehtë për politikanët kosovarë që të lobojnë për pranim diku tjetër.

“Menjëherë më pas, FIFA dhe UEFA pasuan,” tha Gacaferri. “Ajo u dha qytetarëve të Kosovës – të cilët përndryshe përballen me kaq shumë zhgënjime sa i përket njohjes ndërkombëtare – mundësinë për të marrë pjesë.”

Tani, Gacaferri parashikoi, “kur një nga diplomatët tanë takohet me një homolog të huaj, ata do të thonë:” Sigurisht, kam dëgjuar për Kosovën, ju djema jeni vërtet të mirë në xhudo. ” Do të ketë një bisedë përtej çështjeve të pazgjidhura me Serbinë ose periudhën e luftës. ”

Vendimi e bëri më të lehtë për politikanët kosovarë që të lobojnë për pranim diku tjetër./Insajderi.com