Mediumi spanjoll i’a ndalon komentatorëve që Kosovës t’i referohen me emër

Mediumi spanjoll i’a ndalon komentatorëve që Kosovës t’i referohen me emër

Ndeshja Spanjë-Kosovë do të jetë një sfidë më vete për komentatorët e ndeshjes, gazetarët dhe televizionin që do e transmetojë, njofton Insajderi.

Prestigjiozja “Marca” shkruan se komentatorëve të futbollit në Spanjë iu është ndaluar që rivalit t’i referohen me emrin Kosova. Spanja nuk njeh pavarësinë e Kosovës, dhe çështjet diplomatike duket se kanë ndërhyrë fuqimisht edhe në sport pavarësisht se sfida do të luhet.

Po ashtu televizioni publik që do e transmetojë sfidën, do të bëjë disa modifikime në mënyrë që të mos shfaqet në asnjë moment flamuri i Kosovës apo të dëgjohet himni i saj. Federata spanjolle e futbollit gjithsesi e ka njohur Kosovën si rival dhe flamuri i saj nga dje valëvitet mbi stadiumin olimpik të Sevillas. /Insajderi.com