Merkel nesër do të bisedojë me kryeministrin Kurti

Merkel nesër do të bisedojë me kryeministrin Kurti

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, do të zhvillojë të hënën pasdite një videokonferencë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, njofton Insajderi.

Kancelarja Merkel do të komunikojë me kryeministrin e Kosovës, Kurti, për një gamë të gjerë çështjesh, ndër to edhe për dialogun me Serbinë.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert bëri të ditur se biseda do të përqendrohet shumë fort në kursin e reformave në Kosovë, transmeton DW.

Më tej bashkëbiseduesit do të diskutojnë për procesin e afrimit të Kosovës me Bashkimin Evropian si dhe për dialogun e ndërmjetësuar nga BE midis Kosovës dhe Serbisë./Insajderi.com