Mianmar: Protestat vazhdojnë ku shënohen dy viktima ndërsa politikani i rrëzuar kërkon revolucion

Mianmar: Protestat vazhdojnë ku shënohen dy viktima ndërsa politikani i rrëzuar kërkon revolucion

Demonstruesit anti-grusht shteti vazhduan me protesta të dielën – ndërsa Mianmar ishte afër javës së saj të shtatë nën sundimin ushtarak – me një grup deputetësh duke u fshehur duke i nxitur ata të lëviznin me “pathyeshmëri” për të kapërcyer “momentin më të errët” të kombit, transmeton Insajderi.

Dëshmitarët dhe media lokale raportuan se të paktën dy njerëz u vranë të dielën kur forcat e sigurisë qëlluan mbi protestuesit, raporton Al Jazeera.

Një djalë i ri u qëllua dhe u vra në qytetin Bago, pranë kryeqytetit tregtar, Yangon, thanë dëshmitarët dhe media lokale.

Kyaw Swar, një banor dhe protestues nga qyteti Bago, i tha agjencisë së lajmeve se një shok demonstrues u vra nga një e shtënë me armë dhe se disa të tjerë u plagosën.

“Tensioni është rritur”, tha ai. “Njerëzit nuk do të pushojnë së protestuari dhe forcat ushtarake po përpiqen të godasin”.

Dalja në Kachinwaves tha që një protestues tjetër u vra në qytetin Hpakant, në zonën e minierave të lodrave në verilindje.

Të shtunën, katër vdekje u raportuan në Mandalay, qyteti i dytë më i madh i vendit, dy në Pyay, një qytet në jug-qendrore të Mianmarit dhe një në Twante, një periferi të Yangon.

Detajet e të shtatë vdekjeve u postuan në shumë llogari të mediave sociale, disa të shoqëruara me fotografi të viktimave.

Më shumë se 80 njerëz janë vrarë në protesta të përhapura kundër marrjes së pushtetit nga ushtria muajin e kaluar, tha grupi i avokatisë i Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë. Të paktën 2,100 njerëz janë arrestuar.

Udhëheqësi i përkohshëm i qeverisë civile paralele të Mianmarit, i emëruar nga ligjvënësit të cilët u hoqën pas një rrëmbimi të pushtetit nga ushtria në shkurt, ka premtuar të ndjekë një “revolucion” për të përmbysur qeverinë ushtarake.

Javën e kaluar, Mahn Win Khaing Than u emërua si zëvendës president i përkohshëm nga përfaqësuesit e ligjvënësve të përmbysur të Mianmar, Komiteti për Përfaqësimin e Pyidaungsu Hluttaw (CRPH), i cili po bën presion për njohjen si qeveria e ligjshme.

“Ky është momenti më i errët i kombit dhe momenti kur agimi është afër”, tha Mahn Win Khaing Than, i cili është në arrati së bashku me shumicën e zyrtarëve të lartë të partisë në pushtet Lidhja Kombëtare për Demokraci, ndërsa i drejtohej publikut përmes Facebook të shtunën.

Ai tha se qeveria civile do të “përpiqet të legjislatojë ligjet e kërkuara në mënyrë që njerëzit të kenë të drejtë të mbrojnë veten e tyre” kundër shtypjes ushtarake. /Insajderi.com