Mijëra izraelit protestojnë kundër Netanyahut disa ditë para sondazheve të zgjedhjeve

Mijëra izraelit protestojnë kundër Netanyahut disa ditë para sondazheve të zgjedhjeve

Mijëra izraelitë kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër kryeministrit Benjamin Netanyahu, vetëm disa ditë para zgjedhjeve të katërta të përgjithshme të vendit në më pak se dy vjet, transmeton Insajderi.

Protesta të përhapura janë zhvilluar që nga korriku i vitit 2020, me njerëz që kërkojnë largimin e Netanyahut për skandalet e pretenduara të korrupsionit dhe trajtimin e qeverisë të pandemisë, duke përfshirë bllokime të zgjatura që goditën ekonominë, raporton Al Jazeera.

E përditshmja izraelite Haaretz raportoi se rreth 20,000 njerëz u mblodhën pranë rezidencës zyrtare të kryeministrit në Jeruzalem, në atë që ishte një nga tubimet më të mëdha në muajt e fundit.

Duke tundur flamuj, protestuesit të udhëhequr nga një i ri me një dem të vogël brohorisnin “Bibi shko në shtëpi”, duke përdorur pseudonimin e kryeministrit. Ata gjithashtu mbanin shenja që mbartnin një gamë të gjerë mesazhesh, nga nevoja për një “revolucion” të udhëheqjes deri tek mosbesimi në polici.

“Ne kemi ardhur për të protestuar kundër një diktatori”, tha Anat Gourelle, një avokat 60 vjeçar nga Tel Aviv, për Netanyahu. “Është e egër ajo që po ndodh në Izrael. Është e paimagjinueshme që dikush po përdor fuqinë e tij për të vjedhur nga njerëzit e tij”, tha ajo për agjencinë e lajmeve AFP.

“Ne do të vazhdojmë të protestojmë derisa ai të dalë nga Balfour”, tha ajo, duke përdorur emrin e rrugës së Jeruzalemit ku ndodhet rezidenca zyrtare e kryeministrit.

Netanyahu, në pushtet për një rekord 12 vjet rresht, shpreson të mbetet në detyrë pas votimit të martën.

71 vjeçari ishte kryeministri i parë izraelit që u akuzua në detyrë për korrupsion kur ai u akuzua zyrtarisht vitin e kaluar në tre raste për pretendimet se ai pranonte dhurata të pahijshme dhe kërkoi të tregtonte favor të rregullatorit me manjatët e medias në këmbim të një mbulimi pozitiv.

Netanyahu mohon keqbërjen dhe pretendon se ai është viktimë e një gjueti shtrigash, por ai do të detyrohet të japë dorëheqjen nëse dënohet me të gjitha ankesat e shteruara. /Insajderi.com