Mijëra veta dalin në protesta në Francë në shenjë solidariteti mësuesin e vrarë Samuel Paty

Mijëra veta dalin në protesta në Francë në shenjë solidariteti mësuesin e vrarë Samuel Paty

Në të gjithë Francën po mbahen protesta në mbështetje të Samuel Paty, mësuesit që iu pre koka pasi tregoi karikaturat e Profetit Muhamed gjatë mësimit.

Duartrokitjet të zhurmshme u dëgjuan nga turma në Place de la République në Paris, me njerëzit që mbanin parullën “Je suis enseignant” (Unë jam mësues).

Një burrë i quajtur Abdoulakh A u qëllua për vdekje nga policia të premten pasi vrau Z. Paty afër shkollës së tij afër Parisit.

Një person i 11-të është arrestuar si pjesë e hetimit.

Nuk janë dhënë detaje rreth arrestimit. Katër të afërm të ngushtë të të dyshuarit u arrestuan menjëherë pas vrasjes. Gjashtë persona të tjerë u mbajtën të burgosur të shtunën, duke përfshirë babanë e një nxënësi në shkollë dhe një predikues të përshkruar nga media franceze si një islamist radikal.

Presidenti Emmanuel Macron tha se sulmi përbënte të gjitha shenjat dalluese të një “sulmi terrorist islamik” dhe mësuesi ishte vrarë sepse ai “mësoi lirinë e shprehjes”./Insajderi.com