Milaim Zeka ka sulmuar Insajderin që zbuloi mashtrimet e tij me vizat

Milaim Zeka ka sulmuar Insajderin që zbuloi mashtrimet e tij me vizat

Milaim Zeka ka sulmuar sot në Kuvendin e Kosovës Gazetën Online Insajderi, pas publikimit të një artikulli rreth dyshimeve se deputeti i Nismës për Kosovën kishte mashtruar qytetarët e Kosovës nëpërmjet një agjencie punësimi.

Insajderi, në artikullin e publikuar sot me titull: “Milaim Zeka dyshohet se mashtroi 920 kosovarë me viza punësimi në Gjermani”, raportoi se 920 kosovarë kanë provuar të emigrojnë në Gjermani me viza pune nëpërmjet një agjencie punësimi e cila në fakt ishte një skemë mashtrimi e deputetit Milaim Zeka dhe partnerit të tij, Ilir Krasniqi.

Zeka po hetohet për krim të organizuar, mashtrim dhe shmangie nga tatimi. Ndërkaq, partneri i tij, biznesmeni Ilir Krasniqi, ndodhet në paraburgim.

Pas publikimit të këtij artikulli, deputeti i NISMA-s ka sulmuar Gazetën Online Insajderi përmes dy fjalimeve. Së pari përmes një statusi në Facebook, dhe pastaj edhe nga foltorja e Kuvendit të Kosovës.

“Shefi i Insajderit ka qene i hetuar per per lidhje me ISIS-in Dihet publikisht, se Pajtim Olluri, familjari i Parimit, eshte vrare ne Siri, si pjesetar i ISIS-it. Se bashku me te, sipas raporteve te Sherbimeve Sekrete Perendimore, ka qene i hetuar edhe Parim Olluri, i cili, sipas ketyre sherbimeve, sebashku me nje pjesetar te Policise te Kosoves, dhe nje biznismen, kane futur para ne relacionin Beograd-Prishtine, te cilat pastaj jane transportuar per ne Siri”, ka thënë Zeka.

Edhe pse në Kuvend ishte thirrur në interpelancë kryeministri Haradinaj, për rastin Rikallo, Milaim Zeka zgjodhi që në fjalën e tij ta sulmonte edhe njëherë mediumin Insajderi. Zeka e quajti rrugaç kryeredaktorin e Insajderit, Vehbi Kajtazin, derisa e akuzoi për ‘lidhje me ISIS-in’, drejtorin e Insajderit, Parim Olluri.

“Në qoftë se ne shkojmë sipas logjikës së këtyre portaleve; sot po shkruan portali serb i përkthyer në gjuhën shqipe Insajderi. Po shkruan po thotë, mbasi që ne folëm diçka, prokuroria e inicioi çështjen. A e dini more të nderuar deputetë, që këtu prokurorët tanë bëhen kaps prej gazetarëve rrugaçë. Po çfarë prokurori i hamamit është ai që del e dridhet si pulë prej një gazetari lahper, rrugaç, i cili ka qenë babë e babagjysh shpijun i Serbisë, Vehbi Kajtazi”, deklaroi Zeka në Kuvend.

“Ai tjetri.. ai tjetri, Parim Olluri, i cili ka qenë i dyshuar e i hetuar për lidhjet e tij me ISIS-in pasi familjari i tij, Pajtim Olluri, është vrarë me ISIS-in në Siri, del e na përgojon tanëve, e ne i rrehim shuplakë”, ka vazhduar më tej Zeka, në fjalimin e tij në Kuvend.

Milaim Zeka dyshohet se mashtroi qindra kosovarë përmes një skeme mashtrimi, që përfshinte një agjenci punësimi për t’i dhënë viza pune kosovarëve për të emigruar në Gjermani.

Por, në vend të punësimit, këta 920 kosovarë kanë humbur ato pak kursime që kishin. Paratë kanë përfunduar në xhepat e Milaim Zekës dhe partnerit të tij. /Insajderi.com

Lexoni hulumtimin e plotë:

Milaim Zeka dyshohet se mashtroi 920 kosovarë me viza punësimi në Gjermani