Ministri australian mohon akuzat për përdhunim – vazhdon të qëndrojë në kabinet

Ministri australian mohon akuzat për përdhunim – vazhdon të qëndrojë në kabinet
Burimi i fotografisë: Mark Graham/Bloomberg

Kryeministri, Scott Morrison thotë se ministri i qeverisë që po hetohet nga policia për një përdhunim të pretenduar në vitet 1980 mohon atë dhe do të qëndrojë në kabinet, shkruan Bloomberg, transmeton Insajderi.

Policia Federale Australiane tha në fundjavë se kishte marrë një ankesë në lidhje me një sulm seksual do të kishte lidhje me autoritetet shtetërore përkatëse. Viktima e pretenduar vrau veten në qershor të vitit të kaluar dhe detajet e pretendimeve janë dërguar nga miqtë e saj te dy senatorë dhe zyra e kryeministrit.

Morrison zhvilloi diskutime me policinë të mërkurën pasi mori dokumentet në lidhje me pretendimin e sulmit seksual, u tha ai gazetarëve të hënën në Sidnei. Anëtari i kabinetit, i cili nuk është identifikuar publikisht,  ka mohuar të gjitha. /Insajderi.com