Ministri i ri i Shëndetësisë në Çeki, shkel rregullat e Covid-19

Ministri i ri i Shëndetësisë në Çeki, shkel rregullat e Covid-19

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babis, tha se Roman Prymula do të pushohet nga puna nëse ai nuk do të japë dorëheqje, pasi ministri i Shëndetësisë u fotografua pa maskë në një restorant, transmeton Insajderi.

Kryeministri çek Andrej Babis, u shfaq i gatshëm të pushojë nga puna ministrin e tij të sapoemëruar të shëndetësisë të premten, pasi ai shkeli rregullat e reja dhe më të rrepta të koronavirusit në vend, raporton Al Jazeera.

Të enjten në mbrëmje, Roman Prymula u fotografua duke u larguar nga një restorant dhe duke hyrë në një makinë pa maskë fytyre në rrethin Vysehrad të Pragës. Sipas rregullave të distancës fizike të vendit, maskat duhet të mbahen brenda restoranteve të mbyllura dhe makinave me shofer.

Ishte vetë Prymula që i kishte imponuar këto rregulla vetëm dy ditë më parë.

Republika Çeke ka një nga nivelet më të larta të infeksionit për frymë në Evropë, me më shumë se 220,000 raste.

Babis tha se nëse Prymula nuk e lë postin e tij vullnetarisht, ai do të shkarkohet.

“Nuk ka justifikime për këtë sjellje. Ne po u kërkojmë njerëzve që t’i përmbahen kufizimeve të rëndësishme në një kohë kur punonjësit shëndetësorë po luftojnë në vijën e frontit. Kjo sjellje është e papranueshme. Nëse ai nuk jep dorëheqjen, unë jam i gatshëm ta heq nga detyra”, shkroi kryeministri në Twitter.

Por, ministri i Shëndetësisë, Prymula, tha se ai nuk kishte bërë asnjë gabim.

“Unë nuk kam bërë asgjë të keqe dhe prandaj nuk do të jap dorëheqjen. Nëse Kryeministri dëshiron që unë të dal, kjo është thirrja e tij”, u tha ministri gazetarëve çek të premten.

Sjellja e tij u dënua gjithashtu nga kryetari i bashkisë së Pragës, Zdenek Hrib, i cili u ka bërë thirrje çekëve të ndjekin kufizimet qeveritare, pavarësisht se si sillen politikanët e lartë.

“Me sa duket disa mendojnë se ata janë më të barabartë se të tjerët, por rregullat zbatohen për të gjithë, pa marrë parasysh statusin e tyre. Ne nuk mund të lejojmë gabime si kjo në një kohë krize”, tha kryetari i Bashkisë së Pragës për Al Jazeera.

Prymula zëvendësoi Adam Vojtech më 21 shtator, pas dorëheqjes së papritur të Vojtech nga detyra.

Prymula, shpesh i referuar si “kolonel” për shkak të shërbimit të tij të kaluar ushtarak, pritej të ndihmonte në lehtësimin e rritjes eksponenciale të rasteve të reja duke futur masa më të rrepta. /Insajderi.com