Ministrja e Kulturës me mesazh për të rinjtë kundër gjuhës së urrejtjes

Ministrja e Kulturës me mesazh për të rinjtë kundër gjuhës së urrejtjes

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi përmes një video-mesazhi ka dënuar gjuhën e urrejtjes.

Këtë mesazh Dumoshi thote si ia percjell te rinjve kosovar. Ajo ka thënë se hapësira digjitale është njëra nga hapësirat ku më së miri mund të kundërshtohet kjo veti.

“Në vendin tonë gjuha e urrejtjes është bërë e zakonshme, kjo dukuri po e vendos në cak lirin themelore të shprehjes, etika dhe mirësjellja janë elementet bazë të shoqërisë prandaj kët nuk i përkasin vetëm medieve klasike ato duhet të sbatohen edhe në media sociale. Përpjekjet për të kundërshtuar gjuhen e urrejtjes janë të shumta mirëpo këtë e bënë më së miri hapësira digjitale”, ka thënë Dumoshi.

Tutja ajo ka thënë se “Për ne gjuha e urrejtjes nuk duhet të ekzistoj si fenomen në rritje por ju inkurajoj që sa më shumë të gëzojmë të drejtën tonë, ndëshikmet janë të destinuara për ta mposhtur këtë pa drejtësi”.

Mesazhi i ministres Vlora Dumoshi drejtuar rinisë për mospërdorim të gjuhës së urrejtjes

Gepostet von Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit am Donnerstag, 16. April 2020