Moti për këtë javë

Moti për këtë javë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se në mëngjes parashihen ngrica në gjithë territorin, më të theksuara rrugëve rreth maleve, njofton Insajderi.

Temperaturat maksimale gjatë javës pritet të shënojnë rritje duke krijuar kushte që vende-vende të krijohet mjegulla.

Kjo situatë meteorologjike do të vazhdojë, por që gjatë pjesës së dytë të javës do të ketë ngritje graduale në fushat termike, duke bërë që merkuri në termometër ditën e premten të shënoj vlera nga 7-10 gradë Celsius.

Gjatë ditës së premte parashihen masa të ngrohta të ajrit që vijnë nga pjesa jugperëndimore e vendit dhe do të kushtëzojnë kushte që mbi territorin tonë të vijnë vranësira të dendura me një shkallë të lartë të lagështisë dhe kjo situata do të mundësoj të kemi reshje shiu dhe bore.

Temperaturat gjatë kësaj periudhe të parashikimit do të lëvizin ndërmjet -10 deri 0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet -2 deri 10 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe juglindjes me shpejtësi 1-6m/s. /Insajderi.com