Moti të dielën do të jetë me diell

Moti të dielën do të jetë me diell

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka treguar për motin që do të mbizotërojë të dielën dhe do të jetë mot kryesisht me diell.

Temperatura minimale do të lëvizin mes 15 dhe 17 gradë derisa maksimalja do të shkojë deri në 33 gradë, njofton Insajderi.

Gjatë maleve parashihen vranësira të mesme, por pa reshje. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 31-33 gradë Celsius. Indeksi UV vazhdon të jetë i lartë, në vlerat e rrezikut, prandaj është mirë që në intervalin kohorë prej 9-17 mundësisht mos të jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja e lehtë deri mesatare. /Insajderi.com