Mposhtet Kolinda, Zoran Milanovic fiton raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Kroaci

Mposhtet Kolinda, Zoran Milanovic fiton raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Kroaci

Sipas rezultateve të fundit preliminare, Zoran Milanovic ka fituar 29.64% të votave ndaj 26.92% që ka fituar Kolinda Grabar-Kitarovic në garën për president në Kroaci.

Kandidati tjetër Miroslav Skoro ka marrë 24.29% dhe nuk kalo në raundin e dytë.

Milanovic thueht se ka fituar më së shumti vota në qytetet e Zagrebit, Rijekës, Zadarit, Splitit dhe Varazdinit. Ndërkohë presidentia e tanishme, Grabar Kitarovic ka fituar në Dubrovnik, Shibenik dhe Karlovac.

Raundi i dytë i zgjedhjeve për president në Kroaci do të mbahet më 5 janar.