Nagorno-Karabakh: Dalin video që dëshmojnë krimet e tmerrshme të luftës

Nagorno-Karabakh: Dalin video që dëshmojnë krimet e tmerrshme të luftës

Videot e një krimeve potenciale të luftës janë shfaqur ndërsa luftimet zhvillohen rreth territorit të diskutueshëm të Nago-Karabakut midis Azerbajxhanit dhe armenëve etnikë.

Një videon e postuar në një aplikacion mesazhesh tregon atë që duket të jetë dy armenë me uniforma ushtarake duke të kapur nga trupat nga Azerbajxhani.

Një video e dytë tregon me sa duket të njëjtët janë të njëjtët armenë duke u qëlluar me duar të lidhura pas shpine.

Autoritetet armene i kanë identifikuar burrat si Benik Hakobyan, 73 vjeç dhe 25-vjeçarin Yuri Adamyan. Azerbajxhani i ka hedhur poshtë videot si të rreme.

Mbikëqyrësi kryesor i Evropës për të drejtat e njeriut, Këshilli i Evropës, ka thënë se e ka marrë videon dhe do të hetojë të gjitha abuzimet e pretenduara të të drejtave të njeriut.

Luftimet shpërthyen më 27 shtator rreth enklavës së Kaukazit, e cila është njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por nën kontrollin e Armenisë. Përplasjet shpejt u përshkallëzuan në një konflikt në shkallë të gjerë, me bombardime pa kriter të qyteteve dhe qyteteve dhe pretendimin e përdorimit të municioneve thërrmuese të ndaluara.

Një armëpushim u njoftua më 10 tetor dhe më pas përsëri më 18 tetor, por sulmet kanë vazhduar./Insajderi.com