Nasiriya: Qyteti në zemër të kryengritjeve dhe rebelimit të Irakut

Nasiriya: Qyteti në zemër të kryengritjeve dhe rebelimit të Irakut

Nga betejat e lashta te përplasjet vdekjeprurëse të javës së kaluar midis protestuesve dhe mbështetësve të klerikut Muqtada al-Sadr, guvernatori Dhi Qar i Irakut shpesh është referuar si qendra e rebelimit dhe kryengritjeve të vendit, transmeton Insajderi.

Në nëntor 2019, në kulmin e protestave anti-qeveritare në të gjithë vendin, kryeqyteti i saj Nasiriya u referua si zemra e kryengritjes. Një veprim simbolik që për disa qëndron edhe sot e kësaj dite, raporton Al Jazeera.

“Nasiriya është zjarri i revolucionit”, tha protestuesi Ahmed al-Tamimi përmes telefonit nga vendi kryesor i protestës së qytetit, Sheshi Haboubi.

“Dëshmorët shkuan me një flamur dhe ata u vranë me gjak të ftohtë – ky është revolucioni i dëshmorëve”, tha ai, duke iu referuar 129 protestuesve nga Dhi Qar që humbën jetën gjatë një viti.

Javën e kaluar tetë demonstrues të tjerë u vranë në rrugët e Nasiriya kur shpërthyen përleshjet midis protestuesve dhe pasuesve të popullit al-Sadr.

Dhuna përkoi me një vjetorin e vrasjes së dhjetëra protestuesve në atë që u bë incidenti më i përgjakshëm i Dhi Qar që nga fillimi i demonstratave.

Al-Tamimi, i cili ka qenë në qendër të kryengritjes së Nasiriya që nga tetori 2019, pranoi fajin në të dy palët. “Ata [mbështetësit e al-Sadr] kishin njerëz të këqij dhe ne kishim njerëz të këqij. Nuk mund të them se të gjithë në sheshin [Haboubi] janë të pafajshëm, disa i përkasin partive [dhe] depërtojnë në shesh”, tha al-Tamimi. “Ajo që ndodhi ishte një gabim nga të dy palët”. /Insajderi.com