Nazanin Zaghari-Ratcliffe u lirua nga Irani, por po përballet me akuzë të re

Nazanin Zaghari-Ratcliffe u lirua nga Irani, por po përballet me akuzë të re

Nazanin Zaghari-Ratcliffe, një shtetase britaniko-iraniane e mbajtur në Iran me akuza për kryengritje, i është hequr etiketimi elektronik pasi dënimi i saj me pesë vjet burg përfundoi, sipas avokatit të saj – por mbetet e paqartë nëse 43 vjeçarja do të jetë në gjendje të largohet nga Irani, transmeton Insajderi.

Hojjat Kermani i tha Emtedad News lokale të dielën se Zaghari-Ratcliffe, i cili ka kaluar vitin e kaluar nën arrest shtëpiak pasi u mor nga burgu në mars 2020 për shkak të pandemisë së Coronavirusit, ishte thirrur përsëri në gjykatë për një akuzë tjetër, raporton Al Jazeera.

Kermani tha se Zaghari-Ratcliffe është akuzuar për përfshirje në “propagandë kundër sistemit” për pjesëmarrje në një tubim jashtë ambasadës së Iranit në Londër pas rezultateve të diskutueshme të zgjedhjeve të vitit 2009 dhe dhënë një intervistë për BBC Persian.

Ajo do të paraqitet në gjykatë në 14 mars, shtoi avokati. Sekretari i jashtëm britanik Dominic Raab e nxiti Iranin të lirojë Zaghari-Ratcliffe. “Ne mirëpresim heqjen e shenjës së kyçit të këmbës së Nazanin Zaghari-Ratcliffe, por trajtimi i vazhdueshëm i Iranit ndaj saj është i patolerueshëm”, tha ai në Twitter. “Ajo duhet të lejohet të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar sa më shpejt të jetë e mundur për t’u ribashkuar me familjen e saj”. /Insajderi.com